Takie decyzje to efekt zmieniającej z dnia na dzień na coraz lepszą sytuacji epidemicznej. Zdaniem rządu jest ona już na tyle dobra, że na przyspieszenie znoszenia obostrzeń i powrotu do normalności można sobie pozwolić. Po pierwsze spada średnia liczba zachorowań. Po drugie rośnie krzywa osób zaszczepionych.

- Warto podkreślić, że wcześniejsze uruchamianie życia społecznego jest możliwe w reżimie sanitarnym – powiedział Mateusz Morawicki, premier RP.

Otwarte wcześniej zostaną kina, teatry i filharmonie. Te ruszą już 21 maja. Na ile trwałe będzie znoszenie obostrzeń i powrót do normalności zależy od nas. Mateusz Morawiecki apelował, by z odmrożenia gospodarki korzystać ostrożnie.

- Aby uniknąć czwartej fali, szczepienia muszą iść szybko. Potrzebna będzie przy tym wolna naszych obywateli – dodał.

28 maja będą mogły otworzyć się siłownie i kluby fitness. W tym przypadku luzowanie obostrzeń przesunięto o 1 dzień. Miały rozpocząć ponowną działalność po lockdownie 29 maja, w sobotę.

Rząd przygotowuje się do szczepienia młodzieży, czyli osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia. Premier zapowiedział również, że w czerwcu personel niemedyczny, w tym salowe, technicy czy kierowcy karetek i transportu medycznego, otrzymają jednorazowy dodatek za pracę w epidemii w wysokości 5 tysięcy złotych.