- Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest obecność osoby towarzyszącej przy porodzie, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu porodów rodzinnych – poinformował szpital.

Przyszłych rodziców, którzy zdecydują się na poród rodzinny w czasie pandemii koronawirusa, czeka szereg zasad.

Pary planujące poród rodzinny w okresie dwóch tygodni poprzedzających poród powinny ograniczyć kontakty z osobami trzecimi w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Osoba towarzysząca powinna być zdrowa – bez objawów przeziębienia (kataru, kaszlu, podwyższonej temperatury itp.)

Osoba towarzysząca nie może być objęta kwarantanną ani izolacją oraz nie może mieć kontaktu z osoba zakażoną (lub jego podejrzeniem) w okresie co najmniej 14 dni przed porodem.

W porodzie może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca. Zalecane jest, by posiadała aktualny wynik poziomu przeciwciał klasy IgG w kierunku Covid-19 lub zaświadczenie o przebytym szczepieniu przeciwko Covid-19.

Pacjentka rodząca oraz osoba towarzysząca podczas przyjęcia do szpitala muszą wypełnić ankiety epidemiologiczne.

Osoba towarzysząca zostanie wprowadzona na oddział z chwilą rozpoczęcia porodu, jeśli na sali porodowej nie będzie innych rodzących.

Osoba towarzysząca jest zobowiązana do noszenia maseczki ochronnej zakrywającej dokładnie nos i usta, fartucha ochronnego, częstego mycia i dezynfekcji rąk.

Osoba towarzysząca nie powinna opuszczać sali porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie otrzyma takiego polecenia od personelu medycznego.

Osoba towarzysząca powinna zaopatrzyć się w suchy prowiant i wodę.

Po porodzie siłami natury osoba towarzysząca może pozostać w sali porodowej przez maksymalnie 2 godziny. Osoba towarzysząca przez cały czas trwania porodu nie może opuszczać sali porodowej.

Ostateczną decyzję dotyczącą możliwości odbycia porodu rodzinnego podejmie lekarz dyżurny.

Co z cesarskim cięciem?

- Cesarskie cięcie to też poród, tyle, że nie siłami natury. Co nie oznacza, że jakikolwiek przyszły tatuś będzie inaczej traktowany niż ten, którego pacjentka rodzi siłami natury – wyjaśnia Jolanta Parafiniuk, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w PCM.

Cesarka to operacja, w związku z tym obecność partnera na sali operacyjnej nie wchodzi w rachubę.

- Jeżeli rodzice będą spełniali warunki podane przez oddział i przestrzegali zaleceń epidemiologicznych, to jak najbardziej będzie można „kangurować” swoje maleństwo - dodaje położna.

Szczegółowe informacje przyszli rodzice mogą uzyskać dzwoniąc pod numer 42 22 53 661, od poniedziałku do piątku między 7.30 a 14.00.

Zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego konieczne jest w obrębie całego szpitala, dlatego też nadal obowiązuje zakaz odwiedzin w oddziałach.