Tak wyglądał w Pabianicach Ogólnopolski Dzień Przytulania. Akcję zorganizowała Grupa Wolontarystyczna Agrafka.

- Przytulanie dodaje energii, odmładza i obniża ciśnienie! – krzyczała Agnieszka Jaksa, koordynatorka happeningu.

Przed Urzędem Miejskim przez megafon można było usłyszeć między innymi, jakie są walory przytulania i po co jest organizowana taka akcja. Ale nie tylko. Było również wiele konkursów i atrakcji. Oficjalnie do udziału w akcji zgłosiło się 107 osób. Wszyscy przytulili się równocześnie, kiedy znaleźli się w tak zwanej strefie zagrożenia.

Każda z osób biorących udział w happeningu musiała w ciągu 10 minut przytulić się z jak największą liczbą osób i zebrać od nich podpisy. Młodzież przytulała się nawzajem i przypadkowych przechodniów. Wielu było zdziwionych.

- Co się tutaj dzieje? Najpierw przytuliła mnie dziewczyna, a potem podbiegł do mnie młody mężczyzna – powiedziała przechodząca starsza pani.

Pabianiczanom akcja się podobała. Wielu z nich usiadło na ławkach przed Urzędem Miejskim i chętnie przytulało się ze wszystkimi uczestnikami konkursu.

- To bardzo miła akcja. Młodzież okazuje sobie tyle serdeczności, że aż samemu chce się do nich przytulać – stwierdził Marian Jabłoński, przechodzień.

I miejsce w konkursie zajęła 9-letnia Lidia Bajer.

- Zebrałam prawie siedemdziesiąt podpisów. Dostałam ślicznego misia do przytulania i bardzo się cieszę – powiedziała dziewczynka.

Oprócz Lidii Bajer laureatami konkursu byli: Łukasz Biszczak, Tomasz Marczuk, Sandra Olejnik, Natalia Pułanecka, Magda Pluskowska i Damian Sysio.

Wolontariusze z Agrafki zgłosili się do programu przygotowanego przez Free Hughs. Oprócz Pabianic taką akcję zorganizowano jeszcze w 23 miastach w Polsce.

Podczas happeningu rapował i na miejscu układał teksty Dobromir Makowski z fundacji „Krok po kroku”. W organizację akcji włączył się Piotr Pająk z Fabryki Muzyki i Konrad Szałowiło z MoneyTime, który ufundował darmowy budyń. Zaśpiewał Elvis, czyli Krystian Maliszewski.

Przed Urzędem Miasta stanął również ambulans, w którym krew oddawano na rzecz chorej pabianiczanki, Agnieszki Łukasik. W akcji wzięło udział ponad 20 osób.

Zobacz video z happeningu oraz występ Krystiana Maliszewskiego