Zmarła pierwsza osoba zarażona koronawirusem w Polsce. To pacjentka, która przebywała od kilku dni w szpitalu w Poznaniu. Miała 57 lat i od początku jej stan był określany jako ciężki. Informacje potwierdziły władze miasta.

Co godzinę przybywa zakażonych. W Polsce mamy już 47 potwierdzonych przypadków koronawirusa, w tym pojawił się drugi przypadek w Łodzi (informacja z czwartku, godz. 9.30). Dwójka pacjentów zarażonych przebywa w Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Drugi pacjent to młody mężczyzna, który wrócił z Niemiec. Pierwszy to młoda kobieta, która wraz z rodziną 10 marca wróciła z Norwegii. Przyleciała samolotem do Warszawy, potem wraz z rodziną pojechała samochodem do domu w Łodzi. Nie miała objawów. Gdy dowiedziała się, że jedna z osób z którymi kontaktowała się w Norwegii jest zakażona koronawirusem, łodzianka natychmiast zgłosiła się do szpitala zakaźnego.

Obecnie w "Biegańskim" hostpitalizowanych jest 17 osób, w województwie łódzkim kwarantanną objętych jest kolejnych 17 mieszkańców, a nadzorem epidemiologicznym 612.

Od wczoraj na przyjmowanie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa w województwie łódzkim, gotowy jest również szpital w Tomaszowie Mazowieckim.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię. Co to znaczy?

Pandemia to epidemia choroby zakaźnej, w różnych środowiskach, na różnym obszarze, różnych kontynentach w tym samym czasie – czytamy w Wikipedii.

Ogłoszenie światowej pandemii to najwyższy stopień alertu, jaki jest wydawany przez WHO. W praktyce może to oznaczać, że poszczególne kraje będą podejmowały bardzo restrykcyjne decyzje o zakazach wyjazdów obywateli, wjazdów na swoje terytorium, kwarantannach. Ograniczenie podróży może odegrać kluczową rolę w powstrzymywaniu pandemii i opanowaniu tej sytuacji.

Nie działają kina, muzea, ośrodki kultury. Nakazuje się unikania skupisk. Dzieci i młodzież nie uczęszczają do szkół i przedszkoli.