Thomass - wykonawca utworu o nudnych, burych i beznadziejnych Pabianicach ma 23 lata. Rzeczywiście mieszka w pabianickich blokach - a dokładnie przy ulicy Warszawskiej. Od 4 lat rymuje (pisze teksty) w hip hopowej grupie Familia H.P. z Łodzi.

- W Pabianicach nic się nie dzieje, zwłaszcza nocą - uważa Thomass. - Wsiadamy z kolesiami w auta i jeździmy wokół miasta. Wszędzie bloki, bloki, bloki. Ludzie szykują się do snu. Nudaaaaa...

Tak rodzi się polski rap - muzyka o tym, co się dzieje w ponurym bloku, na zapyziałej ulicy.

- Jesteśmy obserwatorami życia - dodaje Oxy.

Korzenie tej muzyki wywodzą się z Ameryki, są czarne. 10 lat temu hip hop dotarł do Polski. Wtedy narodziła się Familia H.P.


Ze stanikiem na twarzy

- Ja dołączyłem do Familii w styczniu 1999 r. - wspomina emce Thomass. - Zdzwoniliśmy się. Na pierwsze spotkanie przyniosłem swoje demówki i od razu przyjęli mnie.

Familia H.P. była już wtedy znanym łódzkim zespołem hip hopowym.

- Gdy pierwszy raz wyszedłem na scenę, był pełen klub - wspomina DJ Joe a.k.a. Jouleen. - Gdy zagraliśmy kawałek, kątem oka zobaczyłem, że coś leci na mnie. Pomyślałem, że to puszki po piwie. Skuliłem się, a wtedy na głowę spadł mi stanik. To my tak rozgrzaliśmy atmosferę.

Familia H.P. nagrała dwie płyty. "Sprawdź Sytuację" rozeszła się w nakładzie 3.000 egzemplarzy.

- Nie my szukaliśmy wydawcy. To właściciel Gigant Records zadzwonił do nas - mówi emce Oxy. - Powiedział, że słyszał o nas dużo dobrego i chciałby wydać naszą płytę. I tak się zaczęła nasza współpraca.

Druga płyta - "Miejskie Wibracje", weszła na rynek w listopadzie 2002.


Rymują przez Internet

Przez 4 lata grupa dała ponad 50 koncertów. W niedzielę rapowali do prawie 3-tysięcznego tłumu na Piotrkowskiej w Łodzi. 31 maja zagrają we Wrocławiu na "Wielkiej majówce hip hopowej".

- Nagraliśmy cztery teledyski. W poniedziałek MTV nadało klip do utworu "Nie ma utracownych chwil" zaznaczając, że to nowość - dodaje Oxy.

Pierwszy teledysk był kręcony na pabianickich ulicach. "Sprawdź sytuację" można zobaczyć tylko w Internecie. Teledyski są na stronie www.hip-hop.pl

- Teksty konfrontujemy przez Internet - mówi Thomass. - Piszę kawałek tekstu i wysyłam Oxy'emu. On dopisuje swój kawałek i mi odsyła. Tak powstają nasze rymy.

Muzykę dla Familii H.P. produkuje O.S.T.R - legenda łódzkiego hip hopu.

Talent hip hopowców docenił światowej sławy muzyk Michał Urbaniak. Umieścili na wspólnej składance "Hip Hop Trip" dwa kawałki.

- Hip hop (rap) to przyszłość muzyki. Wywodzi się z najczarniejszej odmiany bluesa i jazzu - przekonuje Urbaniak.


***
KIM ONI SĄ

Familia H.P. (Hocoos Pocoos) to emce Oxy (29 lat, Łódź), emce Thomass (23 lata, Pabianice), a na gramofonach kręci DJ Joe a.k.a. Jouleen (29 lat, Łódź). Oxy ukończył administrację. Thomass uczył się w Szkole Podstawowej nr 15 w Pabianicach i I Liceum Ogólnokształcącym. Jest filologiem języka angielskiego.