- Na początku sierpnia przystąpiliśmy do projektu „Rehabilitacja kardiologiczna jako środek powrotu do życia społecznego i zawodowego” – informuje Renata Andziak, pełnomocnik ds. realizacji projektów i rozwoju.
Przez 17 miesięcy, bo aż do końca 2018 roku, zostanie przebadanych 256 pacjentów z naszego województwa. Projekt adresowany jest do osób w wieku aktywności zawodowej, w szczególności do osób powyżej 50. roku życia. Do pacjentów kardiologicznych, posiadających wskazania i których stan zdrowia umożliwia podjęcie rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym. Projekt ukierunkowany jest na osoby najbardziej narażone na opuszczenie rynku pracy z powodu czynników zdrowotnych lub najbardziej bliskie powrotowi na rynek pracy w wyniku świadczeń rehabilitacyjnych.
W projekcie wezmą udział pacjenci, którym lekarz prowadzący (np. kardiolog, kardiochirurg lub lekarz POZ) wyrazi pisemną zgodę na uczestnictwo w projekcie i uzupełni ankietę dotyczącą czynników ryzyka.
O ostatecznej kwalifikacji zdecyduje lekarz - na podstawie przeprowadzonej próby wysiłkowej i badania ekg.
Program dla każdego pacjenta będzie się składał z 8 sesji psychoedukacyjnych, prowadzonych przez dietetyka, pielęgniarkę, fizjoterapeutę, lekarza lub psychologa oraz z 8 sesji aktywności fizycznej, prowadzonych przez fizjoterapeutę we współpracy z lekarzem.
Dodatkowo pacjent będzie miał możliwość odbycia 2 indywidualnych konsultacji z psychologiem i 2 indywidualnych konsultacji z dietetykiem.
Świadczenia w ramach programu będą realizowane przez zespół specjalistów, ściśle współpracujący z lekarzem.
- Celem głównym projektu jest ułatwienie powrotu do sprawności co najmniej 30 proc. uczestników projektu, czyli pacjentów kardiologicznych, tak, aby mogli podjąć pracę lub wydłużyć aktywność zawodową – wyjaśnia cele projektu Renata Andziak.
Dofinansowanie projektu ze środków Unii Europejskiej wynosi 483.715,01 zł.
Przyjmowanie wniosków do projektu "Rehabilitacja kardiologiczna jako środek powrotu do życia społecznego i zawodowego", realizowanego w Pabianickim Centrum Medycznym, odbywa się w sekretariacie Zakładu Rehabilitacji na I piętrze, pokój 151 B, tel. (42) 22-53-823 oraz w Oddziałe Rehabilitacyjnym na IV piętrze w gabinecie pielęgniarki oddziałowej p. 434 A , tel. (42) 22-53-728.
Komentarze do artykułu: Rehabilitacja kardiologiczna
Nasi internauci napisali 3 komentarzy
komentarz dodano: 2017-10-09 10:52:05
Pani
JoannaRozwens
Cóż ? W obliczu tak pięknego i wszechstronnego akademickiego wykładu, poległem ! Serdeczne dzięki, ale...
W temacie Forum, zadałem przekorne pytanie. To przecież indywidualne przypadki ( choć bywają i grupowe ), ale ja osobiście byłem kiedyś zawiedziony takim kontaktem ( oczywiście nie chodzi o wspomnianą w artykule rehabilitacje kardiologiczną, ponieważ to nowy projekt ). Nie dość, że pani psycholog mi nie pomogła, to z tego spotkania wyszedłem jeszcze bardziej rozbity a powinno być odwrotnie. Miałem pecha...
A poza tym, wydawało mi się - abstrahując od romantycznej natury człowieka, że nasze emocje, wynikają z działania zupełnie innego narządu, niż serce. Jest w tym Pani uzasadnieniu do mego pytania wiele racji ( stres, depresja... ), ale ja ze zdziwieniem obserwuję ostatnio modę rodem z USA, że każdy i wszędzie musi mieć psychologa ( albo psychiatrę ).Jeśli ja sobie sam nie poradzę z moimi problemami ( chyba będę miał przyjemność uczestniczyć w tym projekcie ze względu właśnie na serce ), to psycholog mi nie pomoże a na psychiatrę jeszcze trochę za wcześnie.
Być może dla innych taka terapia ( psychologiczna ) jest niezbędna, więc życzę wszystkim najlepszego zdrowia i żadnych - nie tylko sercowych - problemów !
Pozdrawiam Panią bardzo serdecznie. Wszystkiego Najlepszego.
komentarz dodano: 2017-10-09 07:17:12
Rehabilitacja kardiologiczna (wg Światowej Organizacji Zdrowia — Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Kardiologicznej i Pulmonologicznej) to „suma oddziaływań koniecznych do modyfikacji przyczyn leżących u podłoża choroby, stworzenie optymalnych warunków fizycznych, psychicznych i społecznych w celu umożliwienia choremu utrzymania lub powrotu do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie”. Potrzebę udziału psychologa w rehabilitacji schorzeń somatycznych uzasadnia paradygmat holistycznego traktowania człowieka, jak również wynika ona z samej definicji rehabilitacji.
Czy udało nam się uzasadnić konieczność psychologa w zespole terapeutycznym?
komentarz dodano: 2017-10-07 11:03:25