Starostwo Powiatowe złożyło wniosek o dofinansowanie remontu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład”. Przewidywana wartość renowacji naszej "perełki" to 1,5 mln zł. Staramy się o dotację w wysokości 1.470.000 zł.

- Po raz kolejny występujemy z wnioskiem o pozyskanie dofinansowania na przeprowadzenie prac konserwatorskich i renowacyjnych. Chcemy ocalić zabytkowe wnętrze, ale potrzebujemy na taką inwestycję pieniędzy - mówi starosta Krzysztof Habura.

Pałac Endera to jeden z piękniejszych zabytkowych budynków w Pabianicach. Starostwo Powiatowe mieści się tu od 1999 roku. Pod koniec XIX wieku Teodor Ender – fabrykant z Pabianic, najpierw zbudował dom mieszkalny przy ul. Zamkowej 5 (dziś Piłsudskiego 2), a na początku XX wieku rozbudował nieruchomość wznosząc dwa skrzydła wschodnie i zachodnie. Tak powstał pałac Enderów.

Remont Złotej Sali w Starostwie Powiatowym ma kosztować 1,5 miliona złotych

Budynek i dekoracje zostały wpisane na listę zabytków. Hol zdobią wyjątkowej urody drewniane schody, ale to Złota Sala jest „perełką” tego budynku. Ściany wyłożone są stylowymi tapetami. W rogu stoi piękny piec z kremowych kafli. Sufit zdobią złocone sztukaterie i polichromie.

Remont Złotej Sali w Starostwie Powiatowym ma kosztować 1,5 miliona złotych

Pałac zbudowano w stylu eklektycznym według planów architekta Tadeusza Markiewicza. Styl eklektyczny zapoczątkowany został w XIX wieku pod wpływem mody francuskiej. Było to łączenie mieszczańskiego stylu z dekoracjami rzeźbionymi w drewnie.

Tak budynek wyglądał przed odnowieniem (zdj z roku 2000).

Remont Złotej Sali w Starostwie Powiatowym ma kosztować 1,5 miliona złotych