Opublikowano wyniki rankingu „Perspektywy 2022”. Zwykle to pabianickie licea wypadały lepiej. Teraz okazuje się, że mamy świetne technikum. Zespół Szkół nr 2 zajął w rankingu ogólnopolskim 107. miejsce. Na przestrzeni ostatnich kilku lat żadna pabianicka szkoła nie była tak wysoko. Cieszy również fakt, że ZS2 jest na 6. miejscu w województwie łódzkim.

Skok jest ogromny. Rok temu ZS2 zajął w rankingu „Perspektywy” 361. miejsce, a dwa lata temu było to 358.

- To nasz wspólny sukces, czyli uczniów i nauczycieli. Bardzo się cieszę i gratuluję – mówi Eliza Matusiak, dyrektorka ZS 2.

To efekt dobrych wyników na egzaminach.

- Dobrze poszła uczniom matura, a poza tym bardzo ładnie wypadają w naszej szkole egzaminy zawodowe. To się liczy w punktacji. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, którzy teraz piszą egzamin, dadzą nam tak wysoką pozycję również za rok – dodaje Eliza Matusiak.

Zespół Szkół nr 2 to największa szkoła ponadpodstawowa w Pabianicach. Uczy się w niej ok. 800 uczniów. Tylko w tym roku do egzaminów zawodowych podchodzi ok. 300 uczniów.

Do rankingu wojewódzkiego zakwalifikował się również Zespół Szkół nr 3. „Trójka” jest na 38. miejscu, a to oznacza spadek o jedno miejsce w dół. Zespół Szkół nr 1 zajmuje w województwie 60. miejsce. Obie szkoły otrzymały w tym roku brązową tarczę.

I LO znów prowadzi

O prym walczą dwa pabianickie licea. Ostatnio bardziej na topie jest I Liceum Ogólnokształcące. Szkoła w tym roku uplasowała się na 282. miejscu. To również skok w górę w porównaniu do roku ubiegłego. Wtedy to I LO miało 370. miejsce w rankingu ogólnopolskim. Szkoła ma przyznaną srebrną tarczę.

Nisko w rankingu jest II Liceum Ogólnokształcące. W tym roku plasuje się na 504. miejscu w kraju. Rok temu szkołą była na 586. miejscu, więc odnotowała skok wzwyż o 72 pozycje. Tym samym przyznano jej brązową tarczę.

W województwie łódzkim I LO zajmuje 24. miejsce. W tym przypadku skok w górę wynosi tylko 3 pozycje. II LO jest na 39. miejscu. Najlepsze w tym roku w naszym regionie jest I Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.

Ranking co roku przygotowuje „Rzeczpospolita” i „Perspektywy”, edukacyjny portal maturzystów. W kapitule zasiadają wykładowcy i nauczyciele, którzy kwalifikują szkołę według wcześniej przygotowanego wzoru. Pod uwagę brane są wyniki z matur, a także liczba uczniów, którzy są laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad. W przypadku techników pod uwagę brane są również wyniki z egzaminów zawodowych.