500 dzieci śpiewało na X Międzynarodowym Festiwalu w Rydze. Główną nagrodę zdobyła 12-letnia Dominika Rydz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9.

- Traktowali mnie tam jak prawdziwą gwiazdę - opowiada mała piosenkarka. - Mieszkałam z mamą w luksusowym, 2-pokojowym apartamencie z widokiem na morze. Miałam tłumacza i kierowcę, który woził mnie na koncerty.

Nagrodami dla najlepszej piosenkarki były: basen ogrodowy i opiekun artystyczny, czyli patron medialny. Jest nim Telewizja Polska.

- Telewizja będzie płacić autorom tekstów i muzyki do moich piosenek. Da pieniądze na wynajęcie studia, w którym będę nagrywać piosenki i teledyski - wylicza laureatka.

O takiej nagrodzie Dominika nawet nie marzyła.

Po sukcesie w Rydze posypały się propozycje występów na europejskich festiwalach. Zdolną dziewczynkę z Pabianic zaprosił burmistrz Fatimy w Portugalii. Dominika dostała propozycje zaśpiewania na festiwalach dziecięcych w: Neapolu, Sorento (Włochy), Moskwie i Rowinji (Chorwacja).

- Telewizja Polska zdecyduje, na którym festiwalu zaśpiewam - wyjaśnia.

Szczęśliwy maj

Srebrną Nutkę - nagrodę Międzynarodowego Festiwalu w Częstochowie, Dominice wręczono 4 dni przed wyjazdem do Rygi. Jurorów ujęła brawurowym wykonaniem piosenki "Ene due rabe - swing", przy której stepuje.

W maju Dominika wygrała też eliminacje do festiwalu w Tarnobrzegu - Wygraj Sukces. Startowało w nim aż 1.957 dzieci.

- Najbardziej cieszę się ze zwycięstwa w Rydze, bo otworzyło mi furtkę na świat - mówi Dominika.

Na dodatek pracowita i zdolna

Rydzówna jest uczennicą VI klasy. Na niedawnym egzaminie zdobyła maksymalną ilość punktów - 40. Tak dobre wyniki miało w Pabianicach zaledwie siedmioro dzieci.

Od wielu lat Dominika uczy się grać na fortepianie w Szkole Muzycznej. Bierze też lekcje gry na saksofonie. Sama nauczyła się grać na gitarze.

Jest stypendystką prezydenta Pabianic.

- To stypendium pomogło mi w spełnianiu marzeń - dodaje. - Jak dorosnę, chcę być piosenkarką.

Dominika nie wie, co to trema. Jest szczęśliwa, gdy staje przed mikrofonem na scenie.

Jej sukcesy
Gdy Rydzówna miała 5 lat, wygrała telewizyjny konkurs - "Od Przedszkola do Opola". Występowała na festiwalach harcerskich w Bieszczadach i z zespołem dziecięcym Krajki. 10-letnia Dominika zdobyła Złoty Aplauz na XX Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca Konin ’99. W zeszłym roku wygrała Wojewódzki Telewizyjny Turniej Najmłodszych.