W ubiegłym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące korzystania z roweru publicznego. Jego uczestnikami głównie byli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Szkolenie poprowadził Maciej Wlazłowicz z Urzędu Miejskiego. Na czas prelekcji „porwał” rower do budynku biblioteki.

Na spotkaniu objaśniono po kolei, jak założyć konto w systemie Rowerowe Łódzkie, jak wypożyczyć oraz zwrócić rower – zarówno przez aplikację, jak i infolinię.

Szkolenie przyniosło oczekiwany skutek, bo już kilka dni później Klub Rowerowy „Wigor” przetestował działanie systemu. Wyjechali od stacji przy kościele Mateusza. Odhaczając kolejno stacje przy: Zamkowej, McDonald's, dworcu PKP, szpitalu, Moniuszki, MOSiR-ze, ryneczku na Bugaju, z powrotem przed kościół św. Mateusza.

- Wymiana rowerów co drugą stację, aby opanować aplikację. Podobało nam się – pochwalili się na Facebooku.

 

Co warto wiedzieć o rowerach publicznych?

Założenie konta możliwe jest również przez infolinię. Dzwoniąc pod numer 42 214 40 00, usłyszysz automat, który prosi o wpisanie numeru PIN klienta. Trzeba poczekać, gdyż po trzecim powtórzeniu komunikatu automatycznie zostaniesz połączony z konsultantem. Konsultant poprosi o wszystkie dane. Ale uwaga, trzeba przygotować się na dłuższą rozmowę (około 40 minut). Jednym z wymogów utworzenia konta jest zaakceptowanie regulaminu. Konsultant musi odczytać rejestrującemu konto blisko 20 stron dokumentu.

Rowerowe Łódzkie to system rowerów publicznych, który działa cały rok.

Przejazd rowerem publicznym do 20 minut jest bezpłatny. Za jazdę do godziny zapłacisz tylko 1 zł. Druga rozpoczęta godzina wypożyczenia (61-120 minuty) kosztuje 3 zł, a trzecia i każda następna rozpoczęta godzina 5 zł.

Pozostawienie roweru poza miastami, w których działa system Rowerowe Łódzkie, będzie Cię kosztować 200 złotych!

Rowery czwartej generacji, działające w naszym mieście, mają wbudowanego GPS’a. Kradzież, utrata lub zniszczenie roweru może kosztować 2.200 zł.

Po wypożyczeniu roweru od razu włącza się w nim światło z przodu i z tyłu. Bez problemu można wyregulować też wysokość siodełka.

Aby zwrócić rower, wystarczy podjechać na jedną z 14 stacji, oprzeć rower na stopce przy stanowisku i przekręcić blokadę do końca.

Uwaga! Rower publiczny można zwrócić również poza stacją, na terenie miasta. Pozostaw pojazd oparty na stopce, w miejscu łatwo dostępnym (poza prywatnymi posesjami) i przekręć blokadę. Zostawienie roweru poza stacją kosztuje dodatkowo 5 złotych

Jeśli nie chcesz zwracać roweru, a musisz go na chwilę odstawić (np. przed sklepem) – zabezpiecz go. W aplikacji wybierz opcję „Postój”. Rower się zablokuje i uniemożliwi wypożyczenie go innym osobom, ale czas wypożyczenia będzie nadal się zliczał. Jeśli wypożyczałeś rower przez infolinię, otrzymałeś kod do blokady obejmy. Zapamiętaj go, bo przy jego pomocy możesz zabezpieczyć rower podczas postoju.