Co tydzień gości w domach milionów telewidzów. Jest współautorką i prezenterką kultowego programu TV dla młodzieży - Rower Błażeja. Rozmawia z gwiazdami filmu, estrady, polityki i literatury.

- Moje wielkie marzenie się spełniło - mówi Agata Szymczak z Pabianic, dziennikarka Telewizji Polskiej.


Uparta

Na Rower Błażeja Agata "wsiadła" we wrześniu ubiegłego roku. Producenci programu szukali wtedy energicznych młodych ludzi, którzy już "otarli się" o telewizję lub prasę. Agata wysłała swoją ofertę, bo kiedyś pracowała dla telewizji TOP w Pabianicach i Polskiej Agencji Prasowej.

- Zrobiłam to bez przekonania, bo rok wcześniej próbowałam dostać się do Roweru Błażeja. Ale wtedy nic z tego nie wyszło - wspomina.

Po kilku dniach w kieszeni kurtki Agaty zadzwonił telefon z zaproszeniem na casting.

- Pojechałam zakatarzona. Byłam pewna, że to mi przeszkodzi - mówi.

Przez sito selekcji przeszły tylko cztery osoby. Dziś w TV pracują dwie z nich - Agata i Monika Mroziewicz.


Ja tu wrócę!

- Zawsze powtarzałam, że będę pracować w telewizji - mówi pabianiczanka.

Gdy pierwszy raz pojechała z mamą do Warszawy, zamiast zwiedzać Zamek Królewski, popędziła pod gmach Telewizji Polskiej na ulicę Woronicza. Zrobiła tam zdjęcie. Później pokazywała je znajomym, mówiąc: "Będę tu pracować!".

Na srebrnym ekranie zadebiutowała w II klasie liceum.

- Byłam wtedy rzecznikiem prasowym Młodzieżowego Sejmiku Miasta Pabianic - wspomina. - Podczas wywiadu dla telewizji osiedlowej TOP napomknęłam, że marzę o własnej audycji.

Chłopcy z TOP-u dali Agacie szansę. Tak powstał program "Kwadrans z Agatą", w którym licealistka prezentowała muzyczne teledyski.


Baba Jaga na rolkach

Jeden odcinek Roweru Błażeja powstaje około tygodnia.

- Temat może zaproponować każdy ze współautorów na codziennych kolegiach redakcyjnych - opowiada Agata. - Jednak najczęściej wymyśla go wydawca odcinka.

Potem ekipa pisze scenariusz, realizuje felietony, zaprasza do studia ciekawych gości. Sporo pracy i stresów ma prowadząca program.

- Muszę się solidnie przygotować do rozmów z gośćmi, ułożyć zapowiedzi tematów programu - mówi Agata.

Choć Agata poprowadziła dziesiątki programów na żywo, przyznaje się do tremy.

- Zawsze się denerwuję. Już chyba nic tego nie zmieni - mówi.

Czasami temat programu wymaga cyrkowych umiejętności.

- Jeden z odcinków prowadziłam, jeżdżąc po studiu na rolkach - opowiada Agata. - Pierwszy raz miałam je na nogach dzień wcześniej. Ćwiczyłam zaledwie trzy godziny.

Równie zabawny był odcinek, w którym Agata wystąpiła jako czarownica. Do studia TV wleciała na. miotle.

- Tematem programu były bajki i ich znaczenie w życiu dorosłych ludzi - opowiada "czarownica".

Charakteryzacja Baby Jagi była tak dobra, że goście Roweru - Grażyna Wolszczak i Michał Żebrowski (odtwórcy głównych ról w filmie "Wiedźmin"), wybuchnęli głośnym śmiechem.


Stanę za kamerą

Na antenie TV Agata wyciąga najskrytsze tajemnice z gwiazd muzyki, filmu i telewizji. Ostatnio na zwierzenia namówiła wokalistkę soulową z Niemiec - Sahrę Connor.

Dzięki pracy w gmachu przy Woronicza poznała swoich ulubieńców: Grażynę Torbicką, Staszka Sojkę, Justynę Steczkowską, Edytę Górniak, Annę Marię Jopek. Wielkim marzeniem Agaty jest praca za kamerą - kręcenie, montaż zdjęć. Dlatego chce zdawać egzaminy do łódzkiej "filmówki", na Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej.

- Patrzenie przez wizjer kamery to niesamowite przeżycie. Od operatora zależy, w jaki sposób miliony osób obejrzą świat, uczucia i sytuacje - rozmarza się pabianiczanka.