Na starcie było gorąco i to nie tylko z powodu dużego upału, który przywitał tegorocznych uczestników rajdu. Na Stary Rynek co chwilę dojeżdżały kolejne grupy uczestników. Wyruszyli o godz. 9.30. Ze Szkoły Podstawowej nr 2 pojechało w tym roku 20 osób pod opieką czwórki nauczycieli: wuefistów Moniki Twardy i Romualda Simury oraz nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego – Magdaleny Furmanek i Agaty Cichockiej.

– Pokazujemy, że jesteśmy aktywni i że zachęcamy młodzież do tego, aby się ruszała – mówiła Monika Twardy.

– Rajdy rowerowe są fajne. Jeździmy co roku i jest to dla nas dobra zabawa jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego – mówiły Maja Pietryszka i Monika Nowicka, uczennice z SP 2.

Jak co roku w rajdzie wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół nr 3. Pojechały z nimi nauczycielki: Aldona Militowska (geografia) i Magdalena Jakubek (przedmioty zawodowe).

– Lubiemy jeździć na rowerach. Dlatego tutaj jesteśmy – mówi Eryk Kaszowski, uczeń ZS 3.

Do pokonania było 13 kilometrów. Po ok. półtorej godziny rajdowcy wjechali na metę, którą tradycyjnie zorganizowano na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Tutaj wręczono puchary. Najliczniej reprezentowaną szkołą podstawową było SP 1. W rajdzie wzięło udział aż 145 uczniów tej szkoły, czyli blisko 41 procent uczniów szkoły.

Wśród szkół średnich najwięcej uczestników (17) zgłosiło się z Zespołu Szkół nr 3.

Najliczniej reprezentowaną rodziną byli Namysłowie. Było to 9 osób. Wśród firm puchar odebrała firma Lumileds (149).

Była też licznie reprezentowana grupa "Wigor" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, byli uczestnicy z Konina. Pojechała również grupa 27 osób z Przedszkola Miejskiego nr 4.

W rajdzie dokładnie udział wzięło 583 zgłoszonych uczestników oraz ponad 20 gości honorowych. Wśród nich był m.in. Jan Berner, pomysłodawca rajdu. Rajd zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Pabianic.

–  W przyszłym roku będzie dwudziesty rajd, więc planujemy zdobyć tyle samo rowerów do rozlosowania. Chcemy, aby to było szczególne wydarzenie – mówi Anna Leśniak, prezeska Towarzystwa Przyjaciół Pabianic.

Rozlosowano 17 rowerów od ufundowanych przez sponsorów. Patronat honorowy w tym roku objął marszałek województwa łódzkiego, który podarował aż 5 rowerów. Honorowym patronem była najbardziej utytułowana pabianicka kolarka, Bogumiła Matusiak.

Pierwszy rower wylosowała Anna Wujak z Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej.

Komandorem rajdu była Anna Kuropatwa, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2. Zastępcami byli: Elwira Stanek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 9 i Marzena Litman, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej.