Z okazji Europejskiego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, a w Polsce również Dnia Godności Osoby z Niepełnopsrawnością Intelektualną, Komenda Powiatowa Policji, Grupa Wolontarysryczna “Agrafka" oraz Warsztat Terapii Zajęciowej zorganizowały wspólnie grę miejską pt. “Bierzemy na warsztat tolerancję”.

Jaki był jej cel?

Głównym założeniem gry było zintegrowanie osób pełnosprawnych z osobami z ograniczeniami. Wolontariusze chcieli poprzez nią ułatwić dzieciom i młodzieży zrozumienie pojęć, takich jak niepełnosprawność, szacunek, odmienność, empatia, stereotypy czy tolerancja, podnieść ich świadomość na temat mowy nienawiści, hejtu oraz przestępstw z nienawiści.

Do gry mogło zakwalifikować się tylko 5 szkół, dlatego zgodnie z regulaminem odbyło się losowanie wśród zgłoszonych placówek. Udział wzięli uczniowie SP 5, SP 8, SP 16, SP 13 oraz SP 17. Zaproszono również podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej, Domu Pomocy Spolecznej, Zespołu Szkół Nr 5, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Środowiskowego Domu Samopomocy PSONI. Łącznie było 60 uczestników oraz 15 wolontariuszy.

Podczas losowania powstały zespoły mieszane (5 osób z niepełnosprawnością + 5 uczniów ze szkoły podstawowej). Każdy z nich miał przydzielony kolor.

Gra rozpoczęła się o godzinie 10.00 przed Urzędem Miejskim, gdzie uczestników przywitali gospodarze Pabianic - Grzegorz Mackiewicz oraz Aleksandra Jarmakowska. Grupy otrzymały mapy i przy wsparciu swoich opiekunów ruszyły do pięciu punktów - przy komendzie Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Kościele NMM, komendzie policji i galerii handlowej ECHO.

- Każdy punkt to inne zadania. Jedne wymagały sprawności fizycznej, inne manualnej i intelektualnej - wyjaśnia sierż. sztab. Agnieszka Jachimek z komendy policji w Pabianicach, która zaangażowała się w akcję. - Konkurencje te, to przede wszystkim wspólna integracja zespołów i przełamywanie ewentualnych oporów. Wszyscy świetnie poradzili sobie z wyzwaniami i dotarli do finału, gdzie czekał na nich poczęstunek i zabawy.

Z jakim wynikiem zakończyły się te nietypowe zmagania?

I Miejsce: BIEDRONKI (zespół czerwonych):

Środowiskowy Dom Samopomocy w Pabianicach i Szkoła Podstawowa Nr 16

II Miejsce: SMERFY (zespół niebieskich):

Środowiskowy Dom Samopomocy PSONI i Szkoła Podstawowa Nr 13;

III Miejsce: CZTEROLISTNA KONICZYNKA (zespół zielonych)

Warsztat Terapii Zajęciowej i Szkoła Podstawowa Nr 5

IV Miejsce - remis

ANIOŁKI (zespół białych):

Zespół Szkół Nr 5 i Szkoła Podstawowa Nr 17

BŁYSKAWICE (zespół żóltych)

Dom Pomocy Społecznej i Szkoła Podstawowa Nr 8

Wszyscy uczestnicy dostali symboliczne medale. Wręczyła je wicestarosta Gabriela Wenne – Blażyńska. Dyplomy rozdał Jarosław Tokarski, komendant naszej jednostki policji. Były też niespodzianki od kina Helios.

- Podczas gry nie skupialiśmy się na tym jakie mamy ograniczenia, ale jakie są w możliwości i potencjał w uczestnikach. To była piękna przestrzeń, w której zburzone zostały mury nietolerancji i powstały piekne mosty akceptacji - podkreśla Agnieszka Jaksa, koordynatorka "Agrafki" i kierowniczka WTZ. - Piekne było to, ze jedną z koordynatorek tego wydarzenia była osoba, która sama zmaga się z niepełosprawnością. Agata pokazała i pokazuje każdego dnia, że ograniczenia można przekuć w potencjał. Jest żywym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć gdy nie patrzymy na siebie z perspektywy jakiegoś ograniczenia.

- Myślę, że każdy uczestnik gry wziął z tego wydarzenia coś wartościowego dla siebie - twierdzi wspomniana Agata Matuszewska. - Nie możemy mieć gwarancji, że młodzież, która wzięła udział w grze, będzie od teraz patrzeć na osoby z niepełnosprawnościami z otwartością i empatią. Ale jestem z nadzieją, że to doświadczenie spotkania z drugim człowiekiem zostanie z nimi na dłużej. A jeśli tak, to mamy sukces tego działania! 

Gra miejska została zorganizowana pod patronatem starosty pabianickiego Krzysztofa Habury oraz Grzegorza Mackiewicza, prezydenta Pabianic. Partnerami byli: Komenda Powiatowa Straży Pożarnej, Straż Miejska, Społem Pabianice, Miejskie Centrum Pomocy Społecznej i Kino Helios.