ad

ZWiK zrealizuje kolejny projekt ekologiczny za pozyskane dofinansowanie z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pomysł i opracowanie projektu przycyzniło się do pozyskania dla Pabianic 78.144 złotych. Wraz z wkładem własnym – 51.961 zł uda się zrealizować aż 6 zadań. Jakich?

Pierwszym zadaniem, którego realizacja zacznie się już w tym miesiącu jest  Rajd rowerowy pn „Na dwóch kółkach do Dużej Wody”. Zorganizowane zostaną dwie edycje – jesienią 29 września oraz wiosną 22 marca. Krzysztof Rąkowski, odpowiedzialny za Dział Rozwoju, Marketingu i Funduszy Zewnętrznych w ZWiK-u, zakłada że w imprezie weźmie udział po 500 rowerzystów. Dla każdego uczestnika  rajdów przygotowany zostanie pakiet startowy (na 2 rajdy to łącznie 1.000 pakietów startowych).

Kolejne atrakcje to spektakle teatralne o tematyce ekologicznej pt. „Plum i Chlup  ratują świat”  skierowane do dzieci z pabianickich przedszkoli miejskich oraz uczniów kl. I – III pabianickich szkół podstawowych. Trzecie zadanie zakłada interdyscyplinarny turniej wiedzy o wodzie  dla szkół średnich pn. „ Woda bez tajemnic”, a czwarte warsztaty ekologiczne dla przedszkoli pn. „Skąd się bierze woda w kranie?” oraz szkół podstawowych (klas I-III) pn. „Woda źródłem życia”. Piąte zadanie przewiduje warsztaty dla starszych uczniów - szkół średnich „ Niebieska planeta-warsztaty o wodzie” prowadzone przez centrum działań ekologicznych „źródła” z Łodzi.

Za to jednym z ciekawszych zadań jest zorganizowanie biegu terenowego „Extreme Kids-Ekochallenge”. To wydarzenie nawiązujące do ekstremalnych biegów dla dorosłych Runmageddon. W maju 2020 roku zmagać się na torze przeszkód będą przedszkolaki i uczniowie podstawówek (3 kategorie wiekowe).  

Trasa będzie mieć długość ok. 1 km. Na uczestników będzie czekać ok. 10 naturalnych przeszkód, tzn. wykorzystujących zróżnicowanie terenu i zasoby pabianickiego lasu, np.:

    • „Mini mont blanc” (góra piachu) 

    • „kładka z bala” (zwalony konar drzewa)

    • „sieć spidermana” (pajęczyna ze sznura)”

    • „palikowe zasieki”(gałęzie, patyki)

    • „lisia nora” (palety drewniane)

    • „uwolnij złotą rybkę” (sieć rybacka)

    • „most zwodzony”(most nad stawem)

    • „wycinka drzew”(pnie drzew)

    • „żabi skok ” (rów z wodą)

    • „dziki slalom” (atrapa z rysunkami mieszkańców lasu – 5 szt. tablic z wizerunkiem dziko żyjących zwierząt wraz z krótka informacją o nich).

Realizacja projektu rozłożona jest w czasie od września 2019 do maja 2020 roku.