Od 8.00 przychodzą uczniowie, nauczyciele i pabianiczanie. Zarejestrowało się już ponad 20 osób.

- Skończyłem w tym roku osiemnaście lat i jestem – mówi Krzysztof Sójka z klasy drugiej. - Skoro moi koledzy się zapisali, to ja też się zdecydowałem. Może rzeczywiście kiedyś ktoś z nas będzie mógł pomóc komuś innemu.

- Jestem w klasie maturalnej i za rok nie będzie mnie już w tej szkole. Wykorzystuję sytuację i dołączam do bazy dawców szpiku – dodaje Joanna Kruczkowska z klasy czwartej.

Wchodząc do szkoły, należy podejść do stanowiska, gdzie wpiszemy się na listę i zostaniemy poinstruowani co dalej. Potem podchodzimy do wybranego stolika, przy którym siedzą wolontariusze. To oni przeprowadzą rejestrację i opowiedzą nam krok po kroku, co musimy zrobić, aby znaleźć się w bazie.

- Każda osoba jest przy naszym stoliku około piętnastu minut – mówi Zuzanna Tokarska, wolontariuszka. - Nasz stolik jest pierwszy, więc najwięcej osób przychodzi właśnie tutaj.

- Samo pobranie trwa trzy minuty, bo są trzy pałeczki. Każdą minutę pocieramy po policzku od wewnętrznej strony, a później chwilę suszymy – dodaje Emilia Wiśniewska, wolontariuszka.

Akcja odbywa się po raz czwarty. Organizują ją nauczycielki z ZS 3, Joanna Żuber i Katarzyna Kozłowska-Marks.

- W dniu pobrania wymazu z policzka stan zdrowia nie ma znaczenia. Potrzebny jest dowód osobisty. Dawcami mogą zostać osoby w wieku 18-55 lat – tłumaczą organizatorki.

Aby się zarejestrować, należy przyjść do Zespołu Szkół nr 3 (ul. Gdańska 5) dziś do godz. 20.00.