W piątek ruszyły zapisy na szczepienia na koronawirusa. Teraz mogą rejestrować się osoby, które ukończyły 80 lat. Można to zrobić za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl lub przez telefon. Ta druga opcja jest zdecydowanie prostsza dla seniorów, którzy niekoniecznie dysponują profilem zaufanym, czy e-dowodem. Rejestracji można dokonać również dzwoniąc na infolinię na numer 989 lub dzwoniąc do swojego lekarza POZ, lub do samego punktu szczepień (LISTA). Pabianiccy seniorzy wybrali jeszcze inną metodę. Wielu z nich poszło do swoich przychodni, by jak najszybciej zapisać się na szczepienie.

Zobacz też: Teraz szczepić na koronawirusa będą się najstarsi pabianiczanie. Może to potrwać nawet… rok?

Do godziny 11.15 w Pabianickim Centrum Medycznym stawiło się już 67 chętnych osób. Przez telefon na szczepienie zapisało się tu 36 kolejnych. Wszyscy zostawili swoje numery telefonów.

- Gdy już będziemy mogli wyznaczyć konkretne terminy, będziemy się kontaktować z pacjentami – mówi Adam Marczak, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych PCM.

- Zainteresowanie jest bardzo duże – usłyszeliśmy w przychodni DDJ med przy ul. Orlej.

Tutaj także nie odmawiają nikomu zapisów, ale na wyznaczenie terminu trzeba będzie poczekać.

Podobnie jest w Eskulapie przy ulicy Grobelnej. Rejestracja od rana zapisuje zainteresowanych. 

W Pabian-Medzie przy ul. Kilińskiego do godziny 11.00 zapisało się prawie 90 osób. Tutaj także przychodnia czeka na przywiezienie pierwszych dawek szczepionek, by po kolei wyznaczać terminy szczepień zapisanym pacjentom. Większość seniorów 80+ wolało przyjść do przychodni.

Nic dziwnego, że seniorzy wolą tradycyjne załatwianie spraw. Dodzwonienie się do niektórych przychodni było utrudnione już wcześniej, a dziś poprawy nie ma. Na infolinii jest to samo. Pacjenci muszą często telefonować, by uzyskać połączenie z konsultantem. Nie można zaczekać na linii, trzeba próbować kolejny raz i kolejny...

Kto pierwszy, ten lepszy

Z informacji, które uzyskaliśmy od dyrektora Pabian-Medu Piotra Grąckiego, wynika, że wyznaczanie terminów szczepień będzie odbywało się według kolejności zgłoszeń. Oznacza to, że wiek ma znaczenie wyłącznie przy zapisach (od 15 stycznia zapisywani są 80-latkowie, a od 22 stycznia 70-latkowie). Później pod uwagę brana będzie kolejność zapisanych na liście „rezerwowej” pacjentów.