Zaszczepimy się w wyznaczonych podmiotach leczniczych, np. przychodniach, u lekarzy samodzielnie prowadzący praktykę, szpitalach czy szpitalach rezerwowych. Aby wziąć udział w narodowym programie szczepień przeciwko covid muszą się zgłosić się do NFZ. Mogą to zrobić od piątku w specjalnym systemie internetowym. Mogą to zrobić na stronie internetowej formularze.ezdrowie.gov.pl, prowadzonej przez NFZ.

Zapisy potrwają do 11 grudnia. Po tym terminie zapadnie decyzja, które szpitale zostaną wybrane do przeprowadzenia szczepień. Szczegółowe informacje na temat punktów szczepień zostaną podane 15 grudnia.

Podmioty, które będą nas szczepić otrzymają od 61,24 zł do 95,70 zł za jedno szczepienie. Szacuje sie że w całej Polsce będzie to około 8 tys. punktów.

– Chcemy, żeby można było się zaszczepić w każdej gminie, w tym przynajmniej jeden mobilny punkt szczepienny - ujawnia minister Michał Dworczyk. – Kwalifikację do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu

Udział w tej operacji ma wziąć 40-50 tys. osób z personelu medycznego.

 Czy Pabianickie Centrum Medyczne przystąpi do szczepienia pabianiczan?

– Chcemy przystapić do tej akcji - mówi Adam Marczak, dyrektor  w PCM.– Czekamy na oficialne pismo z NFZ. Chcemy poznać szczegóły .

Dla obywateli szczepienia mają być bezpłatne, a rząd chce szczepić milion osób miesięcznie.

Polska podpisała umowę na ponad 45 mln dawek szczepionki, które zakupi w ramach umów zawartych z trzema firmami Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt zakupu to od 5 -10 mld zł.