Prezydent Zbigniew Dychto, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci pozostałych gmin i miast, przez które przebiega podmiejska sieć tramwajowa, podpisali dzisiaj w Ozorkowie list intencyjny na rzecz modernizacji podmiejskiej sieci tramwajowej. Samorządy chcą wspólnymi siłami walczyć o realizację inwestycji wartej pół miliarda złotych - podaje portal komunikacjapabianice.pl
 
Łódzki Tramwaj Regionalny jak dotąd został zrealizowany tylko na łódzkim odcinku – pomiędzy Chocianowicami a Helenówkiem. Pozostałe samorządy aglomeracji łódzkiej zadeklarowały podjęcie współpracy, zmierzającej do modernizacji podmiejskich sieci tramwajowych na trasach do Pabianic, Ozorkowa i Lutomierska. 
 
Ze wstępnych szacunków wynika, że wartość projektu na wszystkie gminy łącznie może przekroczyć 500 mln zł. Jest jednak szansa na pozyskanie dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko rzędu nawet 85% wartości inwestycji. Modernizacja torowisk, sieci trakcyjnej i przystanków w Pabianicach i Ksawerowie wraz z zakupem wagonów może kosztować nawet 138 mln zł, jest więc szansa na pozyskanie ok. 115 mln zł. Inwestycja byłaby szansą na rewitalizację centrum Pabianic, położonego wzdłuż ulic Warszawskiej i Zamkowej – włącznie z całym pasem drogowym.