Po ostatniej interwencji czytelnika w sprawie niedziałającej fontanny na skwerze Szarych Szeregów, poprosiliśmy o wyjaśnienia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pabianicach.

Zobacz: Czytelnicy pytają: dlaczego nie działa fontanna na skwerze przy ul. Szarych Szeregów?

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach informuje, że przesłał do właścicieli/ zarządców fontann stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie uruchomienia fontann w okresie stanu epidemii – odpowiedziała inspektor Małgorzata Sumińska, dodając że to właściciel/zarządca decyduje o uruchomieniu fontanny.

Nie zaprzecza temu rzeczniczka ratusza, po którego stronie leży decyzja nie tylko o wyłączeniu fontanny przy Szarych Szeregów, ale i w Parku Słowackiego.

- Istnieje zagrożenie epidemiologiczne, więc dostosowaliśmy się do zalecenia sanepidu – wyjaśnia Aneta Klimek

Główny Inspektorat Sanitarny wprost nie zakazuje działania miejskich fontann, jednak zwraca uwagę, że jest „to forma atrakcji która przyciąga licznych odwiedzających, co może utrudniać utrzymywanie przez nich dystansu społecznego – jednego z głównych środków zapobiegania szerzeniu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Cząstki wirusa odkrztuszane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe, stając się przyczyną zakażenia.”

Wśród internautów pojawiły się też wątpliwości: dlaczego np. można korzystać z wodnego placu zabaw na Lewitynie?

Rzeczniczka magistratu zaznacza, że tu sytuacja jest inna. Na placu zabaw woda jest uzdatniana.

- W przypadku fontanny przy Szarych Szeregów obieg wody jest zamknięty – dodaje.

Inspektor Sumińska także widzi w tym zagrożenie.

- Fontanny są obiektami małej architektury i służą do odpoczynku w ich otoczeniu. Niejednokrotnie fontanna przy ul. Szarych Szeregów w Pabianicach wykorzystywana była jako miejsce do kąpieli przez dzieci przy aprobacie ich opiekunów, takie zachowania są nieodpowiedzialne i ryzykowne z punktu epidemiologicznego – uważa.

 

Zgadzacie się z decyzją władz miasta?