ad

Nowych dokumentów wymaga od nas prawo unijne. Zmiany w dowodach osobistych to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku. Te będą musiały zawierać drugą tzw. cechę biometryczną (pierwszą jest wizerunek twarzy), czyli odcisk palca. Na dokumenty powróci również podpis.  Pojawi się też oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej. Zarówno odciski palców, jak i podpis znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia, z wyłączeniem osób, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe.

Ministrowie ogłosili, że zmiany te wejdą w życie od 8 listopada. To wtedy w urzędach zaczną być wydawane takie dowody osobiste. Do tego jednak gminy musiały się odpowiednio przygotować. Odciski mają być odwzorowywane w urzędzie, czyli tak jak dotychczas w przypadku paszportów. Dlatego też urzędy musiały zostać zaopatrzone w odpowiedni sprzęt. 

- Urząd Miejski w Pabianicach otrzymał już 5 sztuk czytników linii papilarnych – informuje Wojciech Poros, naczelnik naczelnik pabianickiego Wydziału Spraw Obywatelskich. - Będziemy także dysponować urządzeniem mobilnym.

Urządzenie mobilne umożliwi urzędnikom pobranie odcisków poza urzędem, gdy osoba wnioskująca o dowód nie będzie mogła stawić się w urzędzie. 

Oczywiście omawiane zmiany dotyczą dokumentów, które tracą ważność. Pabianiczanie, którzy mają „stare” lecz aktualne dowody, nie muszą jeszcze ich wymieniać. 

Wprowadzenie do dowodów odcisków palców spowodowało jeszcze jedną zmianę. Nie można wnioskować o taki dokument przez internet. Taka możliwość zniknęła już 27 lipca. Do urzędu trzeba więc stawić się osobiście i tam złożyć wniosek.

Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, co do zasady ważne będą 5 lub 10 lat. Pięcioletni okres ważności będą miały dowody dzieci poniżej 12. roku życia. Z kolei dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców będzie chwilowo niemożliwe, będą ważne przez 12 miesięcy. 

Czy to bezpieczne? MSWiA zapewnia, że nasze odciski palców będą zakodowane w warstwie elektronicznej dowodu osobistego i że będą także przechowywane w Rejestrze Dokumentów Osobistych (RDO), ale tylko do czasu wydania dokumentu.