– W tym tygodniu nastąpi odbiór techniczny budynku – zapowiada starosta Krzysztof Habura.

O remoncie budynku zaczęto myśleć w 2017 roku, kiedy zaczęły się prace projektowe. Starostwo odkupiło obiekt od właściciela – Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za ok. 1,7 mln zł. Spłatę rozłożono na raty i w tym roku Starostwo kończy rozliczenia z ZUS-em.

– Budynek był bardzo zniszczony – mówi starosta. – Praktycznie zostały w nim tylko podłogi i mury.

Resztą zajęła się firma budowlana Violbex. Dziś odnowiony budynek jest prawie gotowy na przyjęcie uczniów. Wystarczy wnieść ławki, tablice, komputery. W starym budynku były pracownie szkolne. Po remoncie nie zmieniło się jego przeznaczenie

– Będą w nim pracownie, te, które były tu przed remontem – dodaje Dariusz Wróbel, wicedyrektor ZS 3 . – Na swoje miejsce wróci też szkolna biblioteka.

Odnowiony budynek jest przyjazny dla uczniów niepełnosprawnych. Ma szeroki podjazd dla wózków inwalidzkich, a w środku są dwie windy (na 5 osób lub 400 kg). Drzwi do pracowni i toalet są szerokie. Odnowiony drewniany parkiet na korytarzach błyszczy świeżym lakierem. W pracowniach jest wykładzina pcv. W komputerowej przewody do komputerów sprytnie ukryto pod wykładziną. Na parterze budynku urządzono szatnię. Stanęły już w niej szaro-czerwone szafki.

Koszt remontu budynku wyniósł 3,1 mln zł, z czego 1,8 mln zł to środki własne Starostwa. 1,3 mln zł pozyskano z funduszy unijnych.

– To kolejny obiekt wyremontowany przez powiat pabianicki – mówi z dumą starosta Habura. – W ciągu minionych 12 lat wyremontowaliśmy Dom Pomocy Społecznej, zbudowaliśmy halę sportowa przy św. Jana, a w tym roku oddaliśmy do użytku wyremontowany budynek po "budowlance" przy ul. Partyzanckiej.

Jak zapewnił starosta Habura, remont budynku to nie jedyna inwestycja na terenie ZS nr 3. Starostwo przymierza się do urządzenia szkolnego boiska.

– Zamierzamy wybudować salę gimnastyczną dla naszych szkół na terenie po warsztatach przy ZS nr 1– ujawnia starosta. – Nie udało się nam tu zbudować krytego basenu, ale plan budowy sali gimnastycznej jest realny. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że jej koszt to ok. 5 mln zł. Takie pieniądze jesteśmy w stanie znaleźć w kasie Starostwa.