Nasze miasto będzie pierwszym, które chce przyłączyć się do Wojewódzkiej Karty. Tę stworzył sejmik województwa łódzkiego. Na podstawie karty rodziny, które mają co najmniej troje dzieci mogą liczyć na zniżki do 50% w muzeach, teatrach, filharmonii.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania naszej oferty - mówi Ewa Smuga, kierownik referatu spraw społecznych i promocji zdrowia Urzędu Miejskiego.

Pabianiczanie nie dostaną osobnej karty. Na tej, którą wydaje Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, znajdzie się nadruk naszego miasta, jako partnera akcji.

- Wnioski o wydanie karty będzie można złożyć u nas, w Wydziale Spraw Społecznych, a my zbiorczo będziemy przesyłać je do Łodzi - tłumaczy pani kierownik.

Pabianiczanie będą mogli korzystać ze zniżek w łódzkich placówkach kulturalnych. A u nas?

- Zwróciliśmy się do blisko 30 przedsiębiorców. Większość chętnie zaproponuje zniżki dla rodzin z naszego miasta - mówi Smuga.

Negocjacje z firmami jeszcze trwają, dlatego konkretów nie chce zdradzać. Wiadomo natomiast, że rodziny mogą liczyć na ulgi w zakładach optycznych, szkołach tańca, szkołach językowych. Taniej pojadą też taksówkami.

- Trwają jeszcze rozmowy dotyczące wysokości zniżek - tłumaczy Smuga.

Ze strony miasta zniżki zadeklarował MOK. Urzędnicy negocjują też z MZK.

- Jesteśmy już coraz bliżej sfinalizowania projektu - mówi kierowniczka. - Na następnej sesji Rady Miejskiej powinien pojawić się ten temat.

Lista przedsiębiorców, którzy wspierają duże rodziny, będzie otwarta. W każdej chwili mogą do niej dołączyć kolejne firmy.