2,7 mln złotych dostaniemy na remont parku przy Zamku. To pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Aż osiem parków w ramach projektu „Przyrodnicze perły województwa łódzkiego, program rewaloryzacji zabytkowych parków” otrzymało wsparcie – mówi Tomasz Łysek, prezes WFOŚ. - Jednym z nich jest Park im. Słowackiego w Pabianicach.
Jako wkład własny do projektu 600.000 zł dołoży Stowarzyszenie na Rzecz Opieki nad Zabytkami Pabianic. W sumie prace w parku będą kosztować 3,7 miliona złotych. Resztę musimy znaleźć sami.
W Parku im. Słowackiego mamy pomniki przyrody. Są to: jesion wyniosły, kasztanowiec zwyczajny, platan klonolistny. Zgodnie z projektem na zabiegi pielęgnacyjne czeka 257 drzew, 149 krzewów i żywopłoty. Tych ostatnich jest aż 155 m kw.
- Musimy usunąć 47 drzew, a 23 przesadzimy – wylicza wiceprezydent Grzegorz Mackiewicz.
Zanim to nastąpi, będzie demontaż sceny po dawnej muszki koncertowej (na zdjęciu)  i rozbiórka schodów. Robotnicy wkopią 110 energooszczędnych latarń.
Ale dla pabianiczan najważniejsza jest fontanna.
- Przetarg na wykonawcę będziemy mogli ogłosić najwcześniej we wrześniu, więc pierwsze prace będą mogły zacząć się dopiero późną jesienią – szacuje Mackiewicz. - Realizacja projektu przewidziana jest na dwa lata.
Z okazji przyznania pieniędzy unijnych na nasz park, Urząd Marszałkowski urządził spotkanie przy starej fontannie.
- Świetny projekt, świetna inwestycja, świetny pomysł, żeby zdobyć pieniądze unijne na rewaloryzację tego pięknego parku – mówił poseł Andrzej Biernat, nieoficjalny ojciec chrzestny tego przedsięwzięcia. - Powinniśmy być też wdzięczni Andrzejowi Furmanowi, że wspomógł finansowo ten projekt.
W sumie przyznano 15 mln zł na rewaloryzację ośmiu parków w naszym województwie.
- Pierwszy raz był finansowany projekt z WFOŚ, w którym można było wystartować po pieniądze na park. I jesteśmy dziś w Pabianicach, bo ten pomysł na parki narodził się tutaj, po drugiej stronie ulicy, na budowie u Andrzeja Furmana – mówił marszałek Witold Stępień. - To centrum miasta z zabytkowym kościołem, Zamkiem, a tuż obok w starej fabryce powstaje nowoczesny obiekt. Zrewaloryzowany park będzie tylko dopełnieniem tego miejsca.
Konferencję poprowadził radny miejski Krzysztof Rąkowski.
- Mamy jeszcze park Wolności, który wymaga rewitalizacji. W przyszłym rok być może powalczymy o pieniądze na kolejny park – podsumował spotkanie.