- Taka myśl mi zaświtała, żeby zamiast kolejnej imprezy w mieście, zrobić coś innego dla ludzi - mówi Krzysztof Górny, przewodniczący Rady Podregionu NSZZ Solidarność. - Czyli pomóc drugiemu człowiekowi. Trochę trwało, zanim inni zaakceptowali ten pomysł. Ale udało się. Jestem wdzięczny, że członkowie Solidarności poparli ten pomysł.

Z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ Solidarność w całej Polsce odbywają się pikniki, koncerty i spotkania. Główne obchody będą w sobotę w Stoczni Gdańskiej. 

W czwartek w Pabianicach członkowie NSZZ Solidarność zaprosili 35 osób do hospicjum przy ul. Dąbrowskiego 46. Podczas jubileuszu wręczyli sprzęt rehabilitacyjny warty 18.000 zł.

- Szefowa hospicjum Elżbieta Ruta powiedziała nam, jakie są potrzeby – wyjaśnia Górny. - Dlatego kupiliśmy pięć łóżek rehabilitacyjnych, pięć materacy odleżynowych i aparaty tlenowe.

Zanim do tego doszło, członkowie pabianickiej Solidarność (ponad 1.100 osób) zebrali 20.000 zł. Udało im się tyle uskładać do 15 lipca.

- Mamy jeszcze 1.200 zł, które przeznaczyliśmy na wyprawki szkolne dla rodziny, wskazanej przez panią Rutę – dodaje Górny. - Zmarł ojciec i osierocił czworo dzieci. Gdy ich matka wróci za kilka dni z pielgrzymki, wybierzemy się razem na zakupy i kupimy wyprawki dla całej czwórki.

W niedzielę o godz. 9.30 zostanie odprawiona msza św. w intencji NZZ Solidarności i związkowców w sanktuarium Maksymiliana Kolbego. Odprawi ją dziekan Ryszard Stanek. Po mszy związkowcy złożą kwiaty przed tablicą poświęconą „Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej”, na placu przy pomniku Jana Pawła II i przed tablicą na ścianie kościoła św. Mateusza „Pamięci Pomordowanych za Wolność i Prawa Człowieka w PRL”.

- Obchody jubileuszu zaczęliśmy na Jasnej Górze, podczas mszy św. za pabianiczan. Właśnie 24 sierpnia odprawiona została też msza w intencji pomyślności członków Solidarności – mówi przewodniczący.