Przedstawiciele Zduńskiej Woli, Pabianic, Teresina - miast, które obok Oświęcimia są zrzeszone w Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Kolbego - spotkają się w dniach 27-29 maja w Oświęcimiu. Zebranie członków związku jest częścią programu 68. rocznicy przybycia św. Maksymiliana do KL Auschwitz, organizowanego przez Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach.

Oświęcim do gmin maksymilianowych przystąpił w maju 2007 roku. Inicjatorem założenia związku była Zduńska Wola, miasto, w którym urodził się Maksymilian Kolbe. Związek tworzą też Pabianice, związane z kolejnym miejscem pobytu franciszkanina i Teresin, miejscowość w pobliżu której o. Maksymilian założył klasztor-wydawnictwo Niepokalanów.

W czwartek 28 maja przypada 68. rocznicy deportacji św. Maksymiliana Kolbego do niemieckiego obozu Auschwitz. Franciszkanie spotkają się tego dnia w byłym obozie, by modlić się w intencji zakonnika i wszystkich ofiar II wojny światowej. Przejdą w procesji spod historycznej bramy "Arbeit macht frei" na dziedziniec bloku 11. Przed ścianą straceń, a także w celi śmierci ojca Maksymiliana, będą się modlić i złożą kwiaty. Następnie w Centrum św. Maksymiliana odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.