W wielu domach mimo pandemii święta będą celebrowane i spędzone z rodziną. Tym razem większość zrezygnuje ze spotkań w większym gronie. Inaczej wyglądały świąteczne zakupy. Do naszych koszyków nie trafiło tyle ozdób świątecznych, słodyczy, czy innych smakołyków, których zwykle nie jesteśmy w stanie przejeść.

- Święconkę przygotowaliśmy tak jak zwykle. Pomodlimy się, a później zjemy. To, co później pojawi się na stole będzie przygotowane pod moją pięcioosobową rodzinę. Podam obiad, może jajka faszerowane i kawałek ciasta. Na pewno nie więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Z rodziną połączymy się online na wideokonferencji – mówi pani Emilia Wróblewska.

Msze będą transmitowane w telewizji. Większość rodzin po śniadaniu wielkanocnym zasiądzie przed telewizorami. O 9.00 będzie transmitowana msza online prowadzona przez arc. Grzegorza Rysia, metropolitę łódzkiego.

Można też online zrobić sobie wędrówkę po grobach Pańskich w kościołach znajdujących się na terenie województwa łódzkiego.

Zanim zasiądziemy do stołu sami poświęcimy pokarmy. Księżą proszą, aby była to jedynie modlitwa, a nie święcenie wodą.

Oto jej treść:

Przepełnieni wielkanocną radością, zasiądziemy do świątecznego stołu i
podzielimy się wzajemną życzliwością przy składaniu sobie życzeń. Nowe życie
Zmartwychwstałego Pana symbolizuje poświęcone jajko, którym także
dzielimy się wzajemnie.
Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują,
aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Wszyscy modlą się przez chwilę w ciszy

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.
Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.
Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.
Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.