Otwarte Mistrzostwa Pabianic na symulatorze WRC Racing to pierwsze zawody organizowane na jedynym w naszym regionie symulatorze jazdy. Odbędą się 24 marca od godz. 9.00.

W przerwie między wyścigami zostanie poprowadzona prelekcja na temat systemów bezpieczeństwa pojazdów. Na zwycięzców czekają puchar i cenne nagrody rzeczowe.

- Zapraszamy uczniów oraz rodziców do odwiedzin naszej szkoły w tym dniu – zachęcają organizatorzy.

Symulator został zbudowany przez uczniów klasy 2Tps o profilu technik pojazdów samochodowych pod opieką Pawła Dobrowolskiego, nauczyciela przedmiotów zawodowych.

- Pomysł na powstanie takiego pojazdu narodził się podczas zajęć lekcyjnych na temat bezpieczeństwa na drodze. Wtedy wymyśliliśmy, aby stworzyć urządzenie, które pozwoli doskonalić bezpieczną jazdę w warunkach dostępnych dla każdego ucznia, aby w przyszłości zminimalizować ilość wypadków powodowanych przez młodych kierowców – wyjaśnia nauczyciel.

Następnie ruszyła machina organizacyjna, zamówienia osprzętu elektronicznego, a co najważniejsze - znalezienie odpowiedniego pojazdu. Padło na opla astrę. Dzięki dyrekcji możliwy był zakup pojazdu na części, z czego karoseria i wnętrze zostały przeznaczone na symulator, a reszta samochodu, czyli jego części składowe, elektryka i silnik posłużą uczniom w zdobywaniu wiedzy na temat budowy samochodu podczas lekcji.

W samochodzie można doskonalić jazdę w warunkach miejskich na symulatorze nauki jazdy L, a także rozpocząć naukę jazdy ciężarówkami w euro truck symulator oraz jazdę sportową w samochodach serii WRC. Symulator wyposażony jest w komputer pokładowy intel pentium i7, kierownicę logitech G29, elektroniczne sprzęgło, gaz, hamulec, shifter zmiany biegów, a także panoramiczny telewizor HD realnie przedstawiający warunki drogowe.

Uczniowie, idąc za ciosem, wzięli udział w trwającym konkursie organizowanym przez Volvo i Renault w temacie bezpieczeństwo na drodze, gdzie zadaniem było nakręcenie krótkiego filmu, który można obejrzeć na facebooku szkoły. Ponadto wielu uczniów ZS 1 wystąpi w eliminacjach do olimpiady mechaników w kategorii Młody Mechanik podczas Poznań Motor Show 2018.

Zapisy na Otwarte Mistrzostwa Pabianic na symulatorze WRC Racing należy kierować na adres e-mail sekretariat@mechanik.edu.pl. Mistrzostwa odbędą się w Zespole Szkół nr 1 im. Jana Kilińskiego w Pabianicach przy ul. Piotra Skargi 21. Do zawodów mogą zgłaszać się uczniowie SP i gimnazjów z Pabianic oraz okolic. Zapisy trwają do 22 marca, a lista startowa pojawi się na stronie internetowej szkoły www.mechanik.edu.pl oraz facebooku.