ad

W Środę Popielcową nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy św. Mimo to co roku od rana wierni gromadzili się w kościołach. W tym roku pierwszy raz obchodzimy Środę Popielcową w czasie trwającej pandemii i obowiązujących restrykcji sanitarnych. Oznacza to ograniczoną liczbę wiernych również w pabianickich kościołach.

O 7.30 arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki zaprasza na mszę świętą on-line.

W czasie mszy św. dokonuje się obrzędu posypania głów popiołem. W tym roku z powodu pandemii będzie to zorganizowane w inny sposób. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała w tym roku notę, w której dokładnie wyjaśnia co kapłan ma zrobić. W Środę Popielcową najpierw ksiądz w milczeniu pobłogosławi popiół i pokropi go wodą święconą. Później zwróci się do wiernych, mówiąc: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" albo "Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz". Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów.

Zgodnie z prawem kanonicznym w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (ilościowy), czyli ograniczenie się do spożycia trzech posiłków: dwóch lekkich i jednego do syta, oraz post jakościowy, a więc wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ilościowy nie obowiązuje osób do 18 lat i powyżej 60 lat, podczas gdy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 lat.

W okresie Wielkiego Postu nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet.

Rusza również coroczna akcja Caritasu, czyl Jałmużna Wielkopostna. Z tego powodu Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotwoała 30 tysięcy tekturowych skarbonek. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. W tym roku zebrane pieniądze  przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 15. W Środę Popielcową we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.

Skarbonki będą dostępne w parafiach archidiecezji łódzkiej, również w pabianickich kościołach.

- Zachęcamy wiernych, żeby w ramach jałmużny wielkopostnej rezygnowali z konkretnych przyjemności i przeznaczyli zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na rzecz potrzebujących pomocy, wrzucając do skarbonek – mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Po 40 dniach Wielkiego Postu skarbonki wrócą do kościołów parafialnych. W niektórych parafiach finał akcji ma bardzo uroczysty charakter: dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. W innych, wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych, albo w niedzielę Miłosierdzia Bożego.

Jeszcze nie wiadomo jak będzie to wyglądało w tym roku. Zależy to od rozwoju pandemii koronawirusa i obowiazujących obostrzeń.