Stanisław Wojtaszczyk jest krawcem z zawodu. Nie umie obsługiwać pralki, ani podgrzać obiadu w mikrofalówce, ale ma smykałkę do majsterkowania. Zwłaszcza składanie samochodów (prawdziwych) wychodzi mu elegancko. W ubiegłym tygodniu zgłosił się do Wydziału Komunikacji by zarejestrować kolejne cacko.
– To Chrysler typ PT Cruiser – mówi Henryk Ramlau, naczelnik wydziału. – Dostał skierowanie na badania techniczne, bo właściciel przerobił go znacznie.
Zwykły Chrysler został przecięty na pół i przedłużony. Teraz ma też 4 drzwi, ale aż 6,950 m długości i 1,7 m szerokości. Waży 2.020 kg. Może wieźć 9 osób z prędkością …65 km/h. Żeby zawrócić potrzebuje aż 16 metrów.
– Będzie wozić nim nowożeńców do ślubu – mówi Stanisław Wojtaszczyk.
To dla nich i ich gości urządził we wnętrzu auta mały salonik. Kiedy otworzy się śnieżnobiałe drzwi auta, ukazuje się czerwono-białe wnętrze. Po jednej stronie wzdłuż okien umieszczono długą tapicerowaną sofę z poduszkami w kształcie serc. Po drugiej barek, małą lodówka i odtwarzacz dvd.
To już trzeci samochód złożony przez Wojtaszczyka. Pierwszy był poskładany z części mercedes 540K z 1939 roku. Kupił go w 2006 roku w internecie za 79.000 zł. Ramę i silnik ma z mercedesa 190. Pięknie wygięte nadwozie zrobione z żywic i pomalowane złocistym lakierem. Bak jest od syrenki, a zawiasy od żuka. Kierownica drewniana jest oryginalna. Beżowozłocisty kabriolet wozi nowożeńców do ślubu.
W 2007 roku Wojtaszczyk zarejestrował replikę amerykańskiego krążownika szos - lincoln town car.
Normalnego forda lincolna kupił w Holandii. Potem przeciął auto na pół, a potem dosztukował i wzmocnił ramę. Na tej solidnej podstawie położył przedłużoną o parę metrów karoserię. Lincoln ma 8,5 metra długości i 2 metry szerokości. Tablicę rozdzielcza kupił na szrocie, ale najważniejsze części, jak silnik, skrzynia biegów, zawieszenie, układ kierowniczy, hamulce pochodzą od lincolna. Budowa auta zajęła mu pół roku.
– Teraz mieści się w nim 10 osób plus kierowca i pasażer obok niego – mówi Wojtaszczyk.– Może jechać z prędkością 142 km na godzinę.