Po artykule tygodnika Życie Pabianic, który ukazał się w tym tygodniu, prezydent Grzegorz Mackiewicz zaapelował o usunięcie straszących tabliczek z nazwami ulic.

Fragment artykułu:

„Takie obrazki to u nas codzienność. Nawet w centrum miasta, na kamienicach wzdłuż ulicy Zamkowej straszą odrapane tablice. Są wątpliwą ozdobą dla miasta.

- Faktycznie, nie wygląda to zbyt estetycznie - przyznaje Aneta Klimek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego.

Główne ulice wcale nie wypadają na tym tle korzystniej, niż reszta miasta.

Do tej pory tablicami nikt się nie interesował.

- Ja jako zarządca dróg, zdublowałem te tabliczki, stawiając przy skrzyżowaniach słupki z nazwami ulic - tłumaczy Stanisław Wołosz, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Miejskiej. - Są wygodniejsze dla pieszych i kierowców, którzy nie znają naszego miasta. Te na budynkach prawdopodobnie wiszą w niektórych miejscach jeszcze od wojny.

Dodaje, że przez 10 lat, kiedy pełni swoją funkcję, nie zdarzyło się, by ktokolwiek prosił o wymianę tablicy na budynku.

- Zgłoszenia dotyczyły jedynie oznaczeń na słupkach. Jeśli gdzieś zostały zdewastowane, mieszkańcy prosili o naprawę - mówi.

Aneta Klimek zapewnia, że najbardziej zniszczone tablice, będą sukcesywnie usuwane”.

Jak pani rzecznik obiecała, tak prezydent zrobił. 20 maja skierował pismo do zarządców nieruchomości - w tym wszystkich jednostek gminnych, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Pabianickiej Spółdzielni Mieszkaniowej - w którym prosi o usunięcie w miarę możliwości nieestetycznych tablic z nazwami ulic. O to samo prezydent apeluje do właścicieli prywatnych nieruchomości, na których znajdują się tablice.

- Zakończyliśmy ustandaryzowane oznakowanie ulic, to jest umieszczenie nowych tablic na słupkach w rejonie skrzyżowań. Dlatego chcemy sukcesywnie usuwać zniszczone tablice, które częstokroć są zapomniane i wiszą od lat – mówi Mackiewicz.

Dodatkowo patrole Straży Miejskiej dostały polecenie, żeby zwracały uwagę na wygląd tablic adresowych w mieście. Do dyżurnego SM można zgłaszać, gdzie wisi zdewastowana tablica, którą należałoby zdjąć.