Może dojdzie wreszcie do kompromisu między miastem a powiatem w sprawie Pabianickiego Centrum Medycznego.

Dzisiaj na sesji Rady Powiatu starosta Krzysztof Habura poinformował o piśmie prezydenta Grzegorza Mackiewicza, jakie 14 listopada wpłynęło do Starostwa. Prezydent wnosi o rozważenie przez władze Starostwa możliwości partycypowania w kosztach utrzymania szpitala przez powiat pabianicki.

– Od kilku lat jesteśmy w sporze sądowym z miastem o poszpitalne długi. Obecnie chodzi o kwotę ok. 9 mln zł – mówił Habura. – Sprawa sprawą, a opieka zdrowotna dla mieszkańców powiatu jest ważniejsza.

Starosta poinformował radnych, że zarząd jest skłonny przekazać pewne kwoty na remonty i inwestycje w naszym szpitalu. W jaki sposób?

– Nad tym pracuje skarbnik powiatu – ujawnił Habura.

Starosta chce w budżecie przyszłego roku zapisać pewne kwoty na szpital. Jakie?

– 100, może 150 tysięcy złotych – ujawnił.

Za wsparciem szpitala byli radni powiatowi. Rafał Kunka proponował zawarcie kompromisu: rezygnację z toczenia procesu i dołożenie się do funkcjonowania szpitala. Decyzję o współfinansowaniu szpitala poparł Arkadiusz Jaksa. Marek Gryglewski proponował zwołać spotkanie z burmistrzem i wójtami gmin powiatu pabianickiego, by nakłonić ich do współfinansowania szpitala, z którego korzystają przecież wszyscy mieszkańcy powiatu.

Robert Jakubowski ostrzegał przed pochopnymi decyzjami. "W czasie, gdy toczy się proces, nasz gest byłby odczytany przez sąd jako uznanie roszczeń miasta".

Krzysztof Waligórski pytał o ewentualne współzarządzanie szpitalem. Florian Wlaźlak nawiązał do propozycji poprzedniego prezydenta Pabianic, który tworząc spółkę PCM, proponował powiatowi kupno udziałów.

W poniedziałek na sesji Rady Miejskiej radni uchwalili przekazanie z budżetu miasta 1,5 mln złotych na remont oddziału ginekologiczno-położniczego oraz wymianę dwóch wind.