W szkołach ruszyła kampania informacyjna. ZNP informuje nauczycieli co jest ich obowiązkiem, a co pracą której nie powinni wykonywać bez dodatkowego wynagrodzenia. Nauczyciel w ramach pensji powinien prowadzić lekcje, chodzić na kursy doszkalające oraz dbać o rozwój uczniów. Nie jest jego obowiązkiem prowadzenie kół zainteresowań, sobotnie wyjazdy na konkursy, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, dokonywanie wewnętrznej ewaluacji szkoły i prowadzenie inwentaryzacji.

- Informacje na ten temat trafiły do wszystkich szkół. Teraz nauczyciele będą się z nimi zapoznawać i podejmować ostateczną decyzję co do udziału w strajku. Rozesłaliśmy również informacje dotyczące wyjazdów na wycieczki szkolne – informuje Wacława Czyżewska, prezes pabianickiego oddziału ZNP.

Nie będzie żadnych list na których nauczyciele będą się podpisywać. Nikt nikomu nie będzie musiał zgłaszać czy strajkuje, czy nie.

- Każdy sam podejmie decyzję i jeśli zdecyduje się strajkować to będzie postępował zgodnie z wytycznymi ZNP – dodaje Wacława Czyżewska.

Strajk ma się rozpocząć tydzień później, niż planowano, czyli 22 października. W tym czasie ZNP i nauczyciele mają pokazać i wyjaśnić społeczeństwu co robią ponad wymiarem godzin.
W szkołach i przedszkolach z rejonu pabianickiego za strajkiem opowiedziało się ok. 55 procent nauczycieli. Priorytetem są podwyżki za wykonywaną pracę oraz większe nakłady na edukację.

Na przyszły poniedziałek zaplanowano spotkanie nauczycieli z Pabianic zrzeszonych w ZNP z prawnikiem, który odpowie na pytania dotyczące wszelkich wątpliwości związanych ze strajkiem.