Od piątku świętować będą absolwenci, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 ("Mechanika", Szkoły Rzemiosł). Uroczystości rozpocznie gala w Willi Impresja o 16.30. Weźmie w niej udział 350 osób.
20 czerwca o 12.45 jest zbiórka na Starym Rynku. Zgromadzeni przejdą przez miasto do dawnej siedziby szkoły przy ul. Wyszyńskiego.

Na 14.30 zaplanowano mszę w kościele św. Mateusza. Później absolwenci pomaszerują do obecnej siedziby szkoły, powstałej w latach dwudziestych XX wieku. ZS nr 1 mieści się przy ul. Piotra Skargi. Tam będzie zorganizowany piknik. Będą występy artystyczne i poczęstunek. Wtedy absolwenci będą mogli zwiedzić stare mury i zobaczyć, jak szkoła wygląda dziś.
Na wystawie poświęconej historii szkoły zobaczymy archiwalne zdjęcia i dokumenty: świadectwa szkolne i legitymacje.
100-lecie „Mechanika” zbiega się z obchodami 50-lecia „Budowlanki”. Od 2001 roku szkoły są połączone i tworzą Zespół Szkół nr 1.


W popularnym „Mechaniku” uczyli się m.in. Paweł Janas - piłkarz, medalista mistrzostw świata i trener kadry narodowej, Andrzej Skrzydlewski - brązowy medalista olimpiady i mistrzostw świata, Marcin Komorowski - obecny reprezentant piłkarskiej kadry Polski, ks. Ireneusz Kulesza - proboszcz bazyliki archikatedralnej w Łodzi i Zbigniew Dychto - były prezydent Pabianic.
Uczniowie tej szkoły wykonali w warsztatach m.in. pomnik Tadeusza Kościuszki na placu Wolności w Łodzi.
Obchody organizuje Stowarzyszenie „100 lat Mechanika”. Więcej informacji znajdziemy w internecie na 100latmechanika.pl lub dzwoniąc do sekretariatu szkoły: (42) 215-41-73.
Wydrukowano już obszerną (blisko 200 stron) monografię - "Mechanik, 100-lecie szkoły im. Jana Kilińskiego w Pabianicach". W książce tej znalazła się historia szkoły, kilkaset fotografii, lista nauczycieli uczących tutaj od 1915 roku i lista wybitnych absolwentów.