Od rana wierni gromadzą się w kościołach i święcą pokarmy. Wiele rodzin przychodzi w komplecie i w ten sposób zaczyna świętowanie Wielkanocy.

Istotna jest symbolika święconych pokarmów, ponieważ ich dobór nie jest przypadkowy. Każdy ma swoje znaczenie, wywodzące się z tradycji ludowych lub chrześcijańskich. Przynosimy do poświęcenia:

chleb (na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni), jajko (jako dowód odradzającego się życia, symbol zwycięstwa nad śmiercią), sól (symbolizuje ochronę człowieka przed duchowym pogorszeniem oraz nawrócenie i oczyszczenie), pieprz (symbol nieśmiertelności), wędlina (symbol bogactwa, dostatku, nie tylko tego materialnego, ale również duchowego), chrzan(przypomina o pokonaniu męki Chrystusa), baranek wielkanocny lub zajączek (symbol ofiary męki Chrystusa, który swoją śmierć na krzyżu przyjął spokojnie, pokornie, bez żalu), babka wielkanocna (symbol umiejętności i doskonałości, do której powinien dążyć każdy człowiek zarówno w życiu duchowym, jak i w otaczającej go rzeczywistości).

W jakich godzinach święcimy pokarmy w pabianickich parafiach:

Trójcy Przenajświętszej: 8.00–16.00.

Bożego Miłosierdzia: 7.00–17.00.

Chrystusa Króla: 8.00–15.00 (co pół godziny). W kaplicy poświęcenie pokarmów o godz. 10.00.

Najświętszej Marii Panny Różańcowej: 9.00–16.00.

Maksymiliana Marii Kolbe: 8.30–16.00.

Św. Floriana: 9.00–13.00 (co pół godziny), 13.00–15.00 (co godzinę).

Wieczorem w każdym z kościołów odbędzie się msza wigilii paschalnej z poświęceniem ognia, wody i odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Prosi się wszystkich wiernych o przyniesienie świec. Wigilia paschalna w prawie wszystkich kościołach w Pabianicach rozpocznie się o 18.00. Wyjątkiem są parafie: Najświętszej Marii Panny Różańcowej i Trójcy Przenajświętszej, gdzie ta szczególna msza rozpocznie się o 19.00. Przed jej rozpoczęciem przed kościołami zostanie rozpalone ognisko.

Jutro Wielkanoc. Pierwsza msza i procesja rezurekcyjna we wszystkich pabianickich kościołach zaplanowana jest na godz. 6.00.