ad

Przez 2 godziny publiczność śledziła wydarzenia kulturalne, które odbiły się szerokim echem za granicą, w kraju i w Pabianicach. Historię MOK-u pokazano na tle zmieniającej się Polski, zmieniających się systemów i spojrzenia na rolę kultury.

- To podróż sentymentalna, ale też trochę humorystyczna – mówiła Maria Wrzos–Meus, dyrektor MOK-u.

Nie było tam nazwisk dyrektorów, ani ich osiągnięć. Nie było wyliczania imprez, które zorganizowano w MOK-u, ani wymieniania instytucji współpracujących. Podczas koncertu na scenie zaprezentowały się sekcje Miejskiego Ośrodka Kultury: wokalne, muzyczne i taneczne. Śpiewały również osoby, które kiedyś związane były z instytucją lub zapisały się w kulturalnej historii naszego miasta. Kilkakrotnie usłyszeliśmy Dominikę Rydz, pabianiczankę, wokalistkę i trenera wokalnego, która ma na swoim koncie liczne sukcesy w konkursach ogólnopolskich. Na scenę wyszła również Bożena Kabza, która zaśpiewała utwór „Kocham Cię życie”. Kilka lat temu była inicjatorką koncertu, z którego dochód został przeznaczony na zakup fortepianu dla Pabianic. Fortepian do dziś stoi w MOK-u i służy mieszkańcom miasta.

Koncert był elementem pokazu multimedialnego przygotowanego w postaci zmieniających się serwisów informacyjnych prezentowanych w stacjach ogólnopolskich, początkowo jedynie w telewizji publicznej, z czasem również w stacjach komercyjnych.

Przygotowanie jubileuszu w takiej formie wymagało ogromnego zaangażowania pracowników. Na scenie widać było dobrą atmosferę, która obecnie panuje w Miejskim Ośrodku Kultury.

Na koniec były życzenia i prezenty. Co przekazał dyrekcji Grzegorz Mackiewicz, prezydent miasta, nie zostało głośno powiedziane. Maria Wrzos–Meus po przeczytaniu w ciszy listu, który otrzymała na scenie, stwierdziła, że jest zadowolona.

Wśród prezentów były kosze kwiatów, maskotki i obrazy. Specjalny wiersz na tę okoliczność napisała Aleksandra Janeta, podopieczna Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W Miejskim Ośrodku Kultury przez 40 lat organizowane były różnego rodzaju zajęcia artystyczne. Rocznie przewijają się przez instytucję setki dzieci i dorosłych. Obecnie prężnie działają tutaj sekcje taneczne, wokalne, muzyczne i plastyczne. Swoje miejsce znalazł tutaj Uniwersytet Trzeciego Wieku. Gdy zaczynali, mieli jedynie 4 sale. Teraz pabianiczanom służy wyremontowana sala widowiskowa i scena, na której odbywa się po kilka imprez w miesiącu. Są organizowane nie tylko koncerty i przedstawienia teatralne. Z sali korzystają pabianickie instytucje, organizując tutaj różnego rodzaju wydarzenia.