Propozycję do budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec lub organizacja pozarządowa, dołączając listę 15 osób popierających zgłoszony pomysł. Formularze wniosków i inne potrzebne dokumenty są do pobrania w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim (ul. Zamkowa) i w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych przy ul. Narutowicza lub ze strony internetowej UM.

Do tej pory Urząd Miejski przyjął 33 wnioski.

Dziś przed Urzędem Miejskim podpisy pod wnioskiem zbierał Krzysztof Długosz. Czego dotyczy jego projekt?

- We wszystkich pierwszych klasach szkół podstawowych wprowadzona powinna zostać nauka gry w szachy w wymiarze jednej godziny tygodniowo - mówi Długosz. - Aby to zrealizować, należy zakupić do każdej z 8 szkół po 15 kompletów szachów, 15 zegarów oraz po jednej tablicy demonstracyjnej.

Autor projektu rozpisał go na 100.000 zł. Według kosztorysu 32.000 zł to łączny koszt szachów, zegarów i tablic do szkół. 60.000 zł to suma, jaka zostałaby przeznaczona na wynagrodzenie dla 2 nauczycieli. Pozostałe 8.000 zł mogłoby zostać wydane na imprezy szkolne dla dzieci. Długosz chce, by nauka gry w szachy stała się obowiązkowym przedmiotem szkolnym.

- Dzieci grające w szachy lepiej się uczą. Są bardziej odpowiedzialne i rozsądne. Szachy uczą, że każdy czyn (ruch) niesie za sobą konsekwencje - mówi. - Podpisów już zbierać nie muszę, mam wystarczającą ilość. Robię to w ramach promocji, aby mieszkańcy mogli zagłosować na ten projekt w październiku.

Wnioski do budżetu obywatelskiego są przyjmowane do dziś (piątek) w Biurze Obsługi Interesanta UM lub za pośrednictwem poczty. Więcej o budżecie: http://www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/na-co-pojdzie-milion-zlotych.html