Na razie zaszczepiono nauczycieli klas 1-3. Spośród tej grupy na ten tydzień zostało jeszcze ok. 50 osób. W piątek zakończyły się zapisy na szczepienia pozostałych nauczycieli, czyli tych pracujących w szkołach podstawowych w klasach 4-8, w szkołach średnich i na uczelniach wyższych. Z powiatu pabianickiego zgłosiło się ok. 800 osób z tej grupy. Będą szczpieni przez kolejne 2-3 tygodnie. Na ten tydzień Pabianickie Centrum Medyczne zamówiło 300 szczepionek Astra Zeneca, które są przeznczone właśnie dla tej grupy.

- Okazuje się, że po tej szczepionce jest więcej objawów niepożądanych. Jest to związane z technologią ich wykonania. Trzeba pamiętać, że każde szczepienie ma na celu wywołać burzę immunologiczną. Możemy więc czuć się po szczepieniu nieco gorzej – mówi Tomasz Mackiewicz, koordynator szczepień w Pabianickim Centrum Medycznym.

Nauczyciele z poszczególnych pabianickich szkół mają wyznaczone terminy szczepienia. Ich listę otrzymuje dyrektor szkoły.

- Umawiamy po kilka osób z danej placówki dziennie, aby dyrektor nie musiał zawieszać pracy placówki na jeden dzień z powodu szczepień, lub też z powodu złego samopoczucia już po zaszczepieniu – mówi koordynator.

W PCM–ie są dwa stacjonarne punkty szczepień. Poza nauczycielami cały czas podawane są szczepionki pacjentom z grupy „0” oraz seniorom. W tym przypadku zdarzają się opóźnienia w dostawach.

- Zwykle osoby zapisane na poniedziałek lub wtorek musimy przenosić na kolejne dni – informuje Tomasz Mackiewicz.

Do końca marca nie ma terminów na szczepienia. Jeszcze nie ma zapisów na kolejne miesiące. O tym kiedy ruszą będzie informował rząd.

Do piątku (19 lutego) w powiecie pabianickim zaszczepiono 6.311 osób. Dzienna liczba podawania pierwszej dawki wynosi 449. Drugą dawkę szczepionki na Covid-19 otrzymało 2.074 mieszkańców powiatu pabianickiego. Dzienna liczba podawania drugiej dawki wynosi 211.