Kaśka szokuje rówieśników nie tylko odważnym strojem. Na imprezy często zabiera ze sobą swego najlepszego przyjaciela - szczura.

- Ma specjalną małą obróżkę, do której doczepiam łańcuszek - opowiada nastolatka. - Zawsze grzecznie siedzi mi na ramieniu. Obok nas nie da się przejść obojętnie! Wszyscy się oglądają!

Równie modne wśród młodych ludzi są tchórzofretki, które łatwo przyzwyczaić do chodzenia na smyczy. Im dziwniejsze zwierzę, tym lepiej. Można je ze sobą zabrać do znajomych, na spacer… albo do szkoły, jeżeli się je tylko starannie ukryje przed nauczycielami.

- Obserwujemy zainteresowanie nietypowymi gatunkami - mówi sprzedawca ze sklepu Hobby przy ul. Zamkowej. - Ale od lat najlepiej sprzedają się zwykłe rybki akwariowe: welony, neonki. Nasze piękne piranie nie znalazły jeszcze właściciela.

Pytony, skorpiony czy ptaszniki kupują doświadczeni hodowcy.

- Są bardziej odpowiedzialni, a przy wyborze zwierzęcia kierują się raczej zdrowym rozsądkiem niż chęcią szpanowania przed znajomymi - opowiada handlowiec.

Rodzice pozwalają swym dzieciom najczęściej na zakup chomika lub myszki. Te zwierzątka są tanie w utrzymaniu, mało wymagające, miłe w dotyku i, co szczególnie ważne, krótko żyją. Nie istnieje więc możliwość, że dziecko szybko zniechęci się obowiązkami. Popularne są też świnki morskie, króliki miniaturki, papużki i rybki.

- Ostatnio udało nam się sprzedać skorpiona. Znaleźliśmy też chętnych na pająki i pytony - mówią sprzedawcy ze sklepu zoologicznego w galerii Echo. - Przy takim zwierzęciu w zasadzie niewiele się robi. Trzeba tylko pamiętać o jego zarejestrowaniu w Starostwie.

Obowiązek rejestracji dotyczy zwierząt egzotycznych, w tym także wielu gatunków papug, jakie trzymamy w swoich mieszkaniach. Jeżeli go nie dopełnimy, musimy liczyć się z możliwością wezwania przed sąd grodzki i sankcjami karnymi. Możemy na przykład zapłacić 1.000 zł grzywny i 500 zł nawiązki na ochronę przyrody. Kto ma wątpliwości, czy jego zwierzę musi być zarejestrowane, niech zgłosi się do Starostwa Powiatowego, do Wydziału Ochrony Środowiska. Tam sprawdzą, czy nasz pupil jest na liście.

- Rejestracja nie jest skomplikowana. Trzeba wypełnić wniosek rejestracyjny i zapłacić 5 zł w znaczkach skarbowych oraz 50 groszy za załącznik - tłumaczy Izabela Rzempowska z Wydziału Ochrony środowiska. - Dodatkowy wypis z rejestru kosztuje 11 zł.

Wszyscy hodowcy i właściciele egzotycznych zwierzaków mieli obowiązek zarejestrować swoich pupili w Starostwie do końca października. W tym czasie zgłosiło się tylko 30 osób.


***
Nim weźmiemy zwierzę do domu

* Dowiedzmy się, skąd pochodzi i czy przeszło kwarantannę

* Sprawdźmy, czy posiada obowiązkowy numer (tzw. CITES)

* Nie kupujmy żółwi i węży na targowiskach

* Pamiętajmy o obowiązku przerejestrowania zwierzęcia w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni oraz, w przypadku śmierci zwierzęcia, o obowiązku wyrejestrowania

* Zrezygnujmy ze szczególnie niebezpiecznych gatunków, jeśli w domu są dzieci.