W Pabianicach Szlachetna Paczka zadziała po raz jedenasty.

13 listopada, czyli w najbliższą sobotę zostanie otwarta anonimowa baza rodzin. Na stronie Szlachetnej Paczki będzie można znaleźć ich historie. Na początek ma być ok. 30 rodzin z powiatu pabianickiego.

- Wolontariusze jeszcze pracują w terenie, więc w kolejnych dniach baza będzie uzupełniana – informuje Anna Kurkowska, liderka Szlachetnej Paczki w Pabianicach.

Rodziny odwiedzone w tym roku to przede wszystkim osoby starsze. W bazie będą też samotne mamy i młodzi ludzie, którzy startują w dorosłość z bagażem doświadczeń. Znajdą się w niej również rodziny potrzebujące pomocy ze względu na zdarzenie losowe w ich życiu, które doprowadziło do trudnej sytuacji.

- Wśród potrzeb rodzin, które są wymieniane, w tym roku najczęściej pojawia się opał. Dużo osób starszych mieszka w domach wymagających ogrzewania węglem, a zakup dwóch, czy trzech ton, to dla nich ogromne koszta. Często dysponując niską emeryturą muszą wybierać pomiędzy drewnem, jedzeniem a lekami – mówi Anna Kurkowska.

Inne potrzeby, które często wymieniają potrzebujący to artykuły chemiczne i żywność.

- W tym roku do projektu włączone zostały również rodziny, które marzą o zrobieniu prawa jazdy, gdyż jest to element niezbędny do na przykład zmiany pracy na lepszą – dodaje liderka Szlachetnej Paczaki.

Od momentu wybrania rodziny, darczyńcy mają ok. 3 tygodni na stworzenie dla niej paczki.

- Wolontariusz odpowiedzialny za daną rodzinę skontaktuje się z darczyńcom i będzie go wspierał w całym procesie – tłumaczy Anna Kurkowska. - Pabianiczanie nigdy nie zawiedli. Paczki, które tworzyli dla rodzin w ubiegłych latach były pokaźne, więc liczymy na to, że w tym roku również tak będzie.

Finał Szlachetnej Paczki, czyli tzw. „Weekend Cudów” odbędzie się w dniach 11-12 grudnia. Wtedy to darczyńcy dostarczają paczki do magazynu, a wolontariusze ze strażakami z okolicznych OSP rozwożą je rodzinom.