Ministerstwo Spraw Zagranicznych odzyskało zrabowany w czasie II wojny światowej sztandar - proporzec Związku Legionistów Polskich oddziału w Pabianicach - informuje PAP.

Sztandar został wystawiony w domu aukcyjnym Winkler w Niemczech na aukcję "Rosyjskie i międzynarodowe ordery i militaria". Miał być licytowany 29 maja. W wyniku interwencji Konsulatu Generalnego RP w Hamburgu, sztandar został wycofany z aukcji i po dłuższych negocjacjach wydany Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Nasz sztandar zostanie oddany w depozyt do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Pabianicki oddział Związku Legionistów Polskich otrzymał sztandar w 1928 roku. Pabianiczanie mogli go oglądać na  uroczystościach miejskich.

Komunikat MSZ: "Na podstawie zebranych danych ustalono, że sztandar zrabowali żołnierze dywizji SS Adolf Hitler po zajęciu Pabianic 8 września 1939 roku w wyniku dwudniowych zaciętych walk, nazywanych bitwą pabianicką. Ze źródeł niemieckich wynika, że po wojnie sztandar był w posiadaniu Teodora Wischa, dowódcy 1. Kompanii tej dywizji aż do jego śmierci, prawdopodobnie w 1998 roku".