Podróżując po okolicach naszego miasta dowiemy się ciekawostek na temat historii gminy Pabianice. A to za sprawą Stowarzyszenia FolklorMaSens!, Towarzystwa Miłośników Dziejów Pabianic oraz Gmina Pabianice.

Wytyczono dwa szlaki turystyczne o charakterze historyczno-kulturalno-przyrodniczym, które mają na celu promocję naszej gminy. Pierwszy z nich przebiega przez miejscowości: Piątkowisko, Las Pobłociszewski, Wysieradz, Janowice, Górkę Pabianicką i Porszewice. Drugi prowadzi przez Rydzyny (stara szkoła), Rydzyny (cmentarz ewangelicki), Rydzyny "Biesaga", Pawlikowice, Terenin i Bychlew (GDK).

Środki na ten cel pozyskano z Unii Europejskiej w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju wdrażanej przez Lokalną Grupę Działania ”BUD-UJ RAZEM”.

- Każda z tras to sześć tablic zawierających informacje o historii najbliższej okolicy, zdjęcia oraz archiwalne mapy. Każda z tablic zawiera również kod QR, który pozwala przenieść się na stronę internetową zawierającą więcej informacji na temat danego punktu– czytamy na profilu facebook Gmina Pabianice.

W Urzędzie Gminy dostępna jest mapa turystyczna, która ułatwi znalezienie wszystkich tablic, a także miejsc atrakcyjnych pod względem kulturalnym i przyrodniczym. 

Dzięki tej inwestycji podążymy min. śladami osadników z początków XIX w. oraz zapoznamy się z przebiegiem walk z początków I wojny światowej toczących się w naszych okolicach.