Stephen Mull od 10 miesięcy jest na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. W piątkowe popołudnie przyjechał do Pabianic. Spotkali się na polu golfowym A&A Arkadia.

Imprezę plenerową urządził Urząd Miejski z Łodzi. Była orkiestra, grill i elegancko ubrani kelnerzy. Oprócz łódzkich urzędników i przedsiębiorców był też pabianiczanin prezes Florian Wlaźlak - szef naszej ciepłowni. Spóźniony przyjechał prezydent Pabianic Zbigniew Dychto. Rozmawiał z ambasadorem i przedsiębiorcami z Łodzi, którzy prowadzą interesy z USA.

 

To już druga impreza z amerykańskim ambasadorem w Pabianicach. Rok temu pisaliśmy o tym tutaj: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/o-czym-dychto-z-ambasadorem-gadal.html

 Stephen Mull wcześniej pracował jako sekretarz wykonawczy w Departamencie Stanu - od 21 czerwca 2010 do 5 października 2012. Przedtem od sierpnia 2008 zajmował stanowisko starszego doradcy podsekretarza stanu ds. politycznych Williama Burnsa i koordynował wówczas działania dyplomatyczne Stanów Zjednoczonych w Iranie, zarządzał działaniami kryzysowymi prowadzonymi przez Departament Stanu w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 oraz prowadził negocjacje w różnych kwestiach obrony narodowej USA, m.in. uczestniczył w rozmowach o umowie umożliwiającej przeloty amerykańskich wojskowych samolotów dostawczych do Afganistanu przez rosyjską przestrzeń powietrzną. Na początku kadencji prezydenta Obamy kierował pracami Biura Podsekretarza ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Kontroli Zbrojeń - do czasu przejęcia biura przez podsekretarza.

Mull był p.o. zastępcy podsekretarza stanu ds. polityczno-wojskowych od stycznia 2007 do sierpnia 2008. Pełnił funkcję ambasadora Stanów Zjednoczonych w Republice Litewskiej w latach 2003-2006, był zastępcą szefa misji w ambasadzie amerykańskiej w Dżakarcie w Indonezji w latach 2000-2003. Pracował też na placówkach w Polsce, RPA i na Bahamach. W Waszyngtonie zajmował wcześniej stanowiska zastępcy sekretarza wykonawczego Departamentu Stanu, dyrektora Biura ds. Europy Południowej oraz zastępcy dyrektora Centrum Operacyjnego.

Mull otrzymał dwie nagrody od prezydenta: Presidential Meritorious Service Award, nagrodę Baker-Wilkins dla wybitnego zastępcy szefa misji, nagrodę Dyrektora Generalnego, dwie nagrody Superior Honor, dwie nagrody Distinguished Honor, a także kilkanaście nagród Senior Foreign Service Performance Award. Do służby dyplomatycznej dołączył w marcu 1982. Obecnie jest w randze ministra.