8 listopada

cały dzień – w pabianickich szkołach i przedszkolach odbędą się apele z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

11.11 - „Szkoła do hymnu” - uczniowie pabianickich szkół, którzy włączą się w ogólnopolską akcję, odśpiewają hymn państwowy.

11 listopada

godz. 9.30 – msza w kościele św. Mateusza w intencji ojczyzny.

godz. 11.00 - rozpoczną się miejsko – powiatowe uroczystości pod pomnikiem Legionisty. Będzie Apel Pamięci i okolicznościowe przemówienia. Zostaną odczytane osoby i instytucje, które zamiast na kwiaty przeznaczą pieniądze na szczytny cel. W tym roku zbiórka prowadzona jest na rzecz hufca ZHP Pabianice. Władze samorządowe i kombatanci wojenni złożą kwiaty pod pomnikiem.

godz. 11.11 – rozpocznie się V Bieg, Marsz i Rajd Niepodległości. Start na Starym Rynku. Trasa ma przebiegać ulicami miasta: Zamkowa, Pułaskiego 14, Łaska (Park Wolności), Gojawiczyńskiej (Chechło Pierwsze), Miodowa, Wiejska, Jana Pawła II, Świętokrzyska, Widok, Cmentarz Komunalny, Kilińskiego, Moniuszki, Kościuszki, Zamkowa, Stary Rynek. Bieg zakończy się przy Pomniku Niepodległości.
Trasa ma liczyć 11 kilometrów dla biegaczy i 9 kilometrów dla tych, którzy idą z kijami. Uczestnicy będą się zatrzymywać przy miejscach związanych z historią miasta m.in: budynek przy ul. Pułaskiego 14 (kiedyś siedziba Szkoły Handlowej), Park Wolności - cmentarz z I wojny w 1914, Chechło Pierwsze (ul. Karolewska) – użycie po po raz pierwszy w historii wojen – wozów pancernych, cmentarz żydowski (Jana Pawła II) - groby z czasów I wojny światowej oraz kwatery wojenne z czasów II wojny światowej.

godz 19.00 - w sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbe odbędzie się Koncert Niepodległościowy ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych.

12 listopada

godz. 18.00 - w Miejskim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert „Pokolenia dla Niepodległej”. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Dobroń. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 pod kierunkiem Moniki Pawłowskiej – Wielebskiej, wierszem i piosenką przybliżą tematy związane z wolnością i niepodległością.