Potężny Port Łódź z centrum handlowym i sklepem IKEA będzie otwarty na wiosnę 2010 roku. Pierwsi klienci zakupy w IKEA będą mogli zrobić już jesienią 2009 roku.
– Robimy wszystko, żeby sklep był oddany do użytku jak najszybciej – mówi Roman Dąbrowicz, Construction Project Manager, przedstawiciel IKEA Retail – inwestora budowy sklepu. – Pracujemy od świtu do późnych godzin wieczornych.
Potężne żelbetowe konstrukcje wyrastają jak grzyby po deszczu.
– Postawiliśmy już prawie wszystkie słupy i belki – mówi – Położone jest ponad 60 procent dachu i większość stropów. W pierwszych dniach czerwca na dach wejdą pracownicy, by położyć izolację cieplną i przeciwwodną.
Przygotowywany jest już parking podziemny sklepu, który pomieści 620 aut. Na parkingu przed sklepem zmieści się 913 samochodów. Będzie 13 miejsc dla aut niepełnosprawnych kierowców i 23 na auta, którymi przyjadą matki z dziećmi.
Budowę centrum handlowego nadzoruje Inter IKEA Center Polska. Za sklep IKEA odpowiedzialny jest IKEA Retail. IKEA jest również współinwestorem i wykonawcą przebudowy ul. Pabianickiej.
– Nasza cześć ulicy jest już prawie gotowa – mówi Dąbrowicz. – Powstaje rondo, z którego jedna jezdnia estakadą będzie wychodziła w przyszłości na trasę S14. Stanie się to w ciągu czterech lat. To kawał drogowej roboty.
Praca na budowie wre, ale nie wszystko szło jak po maśle.
– Napotkaliśmy kilka problemów – mówi Dąbrowicz. – Już od jesieni i przez całą zimę wypompowywaliśmy wodę. Specjalne igłofiltry pracowały przez całą dobę. Woda jest tutaj w kilku warstwach ziemi. Zbierała się praktycznie wszędzie, w każdym wykopie.
Życie na budowie komplikuje również pylisty piasek.
– Samochody się zapadały – dodaje Dąbrowicz. – Żeby poruszać się po terenie, rozsypywaliśmy wszędzie gruz zwożony z całej Łodzi i okolic.
Ikea będzie ogrzewana z wykorzystaniem tzw. dolnego źródła energii zlokalizowanego w pobliżu (od strony Ksawerowa).
– Lada dzień zrobimy 120 odwiertów głębokich na 120 metrów – mówi szef budowy. – To przedsięwzięcie pozwoli nam na ogromne oszczędności energii rzędu 0,85 MW - zimą na ogrzewaniu, wiosną na chłodzeniu.
Województwo łódzkie na sklep IKEA czekało prawie 10 lat.
– Tyle czasu minęło od pomysłu do wydania pozwolenia na budowę – mówi Dąbrowicz. – Długo czekaliśmy. A teraz widzę już zbliżający się koniec tej budowy.
Budowa portu Łódź jest największym aktualnie realizowanym projektem IKEA w Europie.

Port Łódź - ponad 200 sklepów i punktów usługowych z parkingami „wyrośnie” na 35 hektarach. Po udanych zakupach będzie można iść do jednej z 8 restauracji z 600 miejscami dla klientów.
Wartość inwestycji - około 200 mln euro.
Powierzchnia centrum – ponad 120.000 metrów kwadratowych.
Powierzchnia zabudowy – 119.285 metrów kwadratowych.
Powierzchnia parkingu – 100.000 metrów kwadratowych.
4.500 bezpłatnych miejsc parkingowych.
Dojazd samochodem z Pabianic – 10 minut.