W 12. tygodniu ciąży okazało się, że dziecko może być chore. Mimo to rodzice zdecydowali się urodzić maleństwo i wychować je. Po urodzeniu było wszystko dobrze.

Po roku mamę Piotrusia zaniepokoiło to, że dziecko nie mówi i nie gaworzy. Gdy miał dwa lata, poszła z nim do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

- Znajomi i rodzina mówili mi, żebym się nie martwiła, bo chłopcy zaczynają mówić później – opowiada Izabela Lauer. - Czułam jednak, że dzieje się coś złego.

Piotruś nie reagował na swoje imię. Nie nawiązywał kontaktu wzrokowego. Skierowano ich do Fundacji Jaś i Małgosia. Okazało się,  że chłopiec jest autystykiem.

- Chodzę z nim na naukę czytania, na różnego rodzaju zajęcia wspomagające. Lubi capoeirę, na którą uczęszcza już trzeci rok – dodaje mama chłopca.

Piotruś chodzi do Przedszkola Miejskiego nr 11. W tym roku we wrześniu pójdzie do Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi.

- Jest wiele terapii, które chcielibyśmy zastosować i zapewne one pomogłyby naszemu synowi. Wszystko jednak kosztuje, dlatego szansą dla nas jest jeden procent podatku - dodaje jego mama.

Obecnie chłopiec jest w trakcie terapii Johansena. Polega ona na słuchaniu siedmiu specjalnie dobranych utworów po 10 minut dziennie, zawsze o tej samej porze. Wpływa to korzystnie na rozwój mowy, naukę czytania i koncentrację.

Jak przekazać 1 procent?

Rozliczając swój PIT, możesz przekazać 1 proc. swojego podatku dochodowego na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego (OPP). Do polskiego systemu podatkowego wprowadzono to w styczniu 2004 roku. Od tego czasu każdy obywatel, składając roczne rozliczenie z fiskusem, może w deklaracji podatkowej PIT określić, na jaki cel chce przekazać pieniądze. Może, ale nie musi. Początkowo rozwiązanie to nie cieszyło się uznaniem, bo to podatnik zobowiązany był osobiście dokonać przelewu na rzecz wybranej przez siebie organizacji. Następnie miał odliczyć tę kwotę w rozliczeniu rocznym. Zmiany na plus weszły w 2007 roku. Wtedy obowiązek wpłat 1 procenta na konto OPP przejął naczelnik urzędu skarbowego. Obecnie wystarczy wypełnić w zeznaniu podatkowym dwa okienka, czyli wpisać wyliczoną kwotę oraz numer KRS organizacji, którą chcemy wspomóc. Jeśli jest to konkretna osoba, to trzeba wypełnić cel szczegółowy.

Piotruś jest objęty opieką Fundacji Jaś i Małgosia

KRS 0000 127 075

cel szczegółowy: Piotruś Lauer

lub darowizna na konto: 88 1240 2539 1111 0010 2766 0745

z dopiskiem #1387 Piotruś Lauer