Każdego dnia padają kolejne rekordowe liczby nowych zakażeń koronawirusem Covid-19. Czwarta fala nabrała rozpędu. W powiecie pabianickim kilkadziesiąt przypadków dziennie to już norma.

Ostatnio wynik pozytywny pokazuje co piąty test. W województwie łódzkim najwięcej osób zakażonych odnotowuje się w samej Łodzi, ale Pabianice są w czołówce. Bywają dni kiedy liczba nowych przypadków jest u nas wyższa niż na przykład w Zgierzu, w którym z racji tego, że działa tam szpital zakaźny, od początku zakażeń było dużo więcej.

- Liczba testów z pozytwynym wynikiem rośnie - mówi Anna Leder, rzeczniczka łódzkiego oddziału NFZ.

Pabianiccy lekarze zachęcają do tego, aby się testować.

- Czasem trudno jest ocenić przyczynę infekcji wirusowej. Jeśli pacjent pójdzie na test to potwierdzi lub wykluczy zakażenie koronawirusem Covid-19. To jest bardzo ważne, aby nie roznosić wirusa dalej – mówi Jarosław Lesman, lekarz internista z Pabianic.

- W dobie wariantu delta, który bardzo szybko się roznosi, powinniśmy się testować. To ochrona nie tylko dla nas, ale też dla naszych bliskich – dodaje Robert Kopczyński, chirurg z Pabianic.

Lekarze zwracają uwagę na to, że pacjenci często unikają wykonywania testów. Niektórzy decydują się na samoizolację. Mimo apeli są jednak wciąż tacy, którzy z objawami infekcji chodzą do pracy, czy robią zakupy w sklepach.

- Człowiek chory powinien leżeć w łóżku, a już na pewno pozostać w domu – dodaje Lesman.

Pandemia rozprzestrzenia się w pabianickich szkołach. Z powodu pojawienia się przypadku Covid-19 w Zespole Szkół Specjalnych nr 5 część dzieci została skierowana na kwarantannę, wśród nich Norbert Skurnica.

- Mój syn początkowo był zdrowy. Po dwóch dniach dostał gorączkę. Wtedy zadzwoniliśmy do lekarza pierwszego kontaktu i do sanepidu. Od razu lekarka skierowała nas oboje na teksty. Synowi wyszedł wyniki pozytywny, a mi nie – opowiada Anna Skurnica. - Chora zrobiłam się dopiero na drugi dzień. Też dostałam gorączkę. Widocznie test zrobiłam za wcześnie. Przez kilka dni oboje z moim synem walczyliśmy z gorączką. Wyszliśmy już na prostą.

Jeśli na test skieruje nas lekarz pierwszego kontaktu, często potem interesuje się pacjentem.

- Pani doktor do nas dzwoniła i pytała jak się czujemy – dodaje pani Anna. - W weekend u mojego syna spadła saturacja, więc wzywałam pogotowie. Lepiej zgłosić się na test i wiedzieć, co za wirus ci się przyplątał. W razie czego później będzie mi przysługiwało leczenie pocovidowe dla mojego dziecka.

Na test możemy zgłosić się również sami.

- Teraz testy są dużo bardziej dostępne niż na początku pandemii – mówi Anna Leder. - Aby poddać się wymazowi, nie trzeba mieć skierowania wystawionego przez lekarza.

Każdy z nas może wygenerować własne skierowanie, a także skierowanie dla swojego dziecka. Zrobimy to wchodząc na stronę internetową pacjent.gov.pl. Trzeba wypełnić ankietę z objawami. Jest ich wymienionych więcej, niż przy poprzednich falach epidemii. Wśród nich są m.in. wymioty i biegunka. Te objawy są charakterystyczne przy wariancie delta. Ankietę należy potwierdzić przez profil zaufany.

System zaproponuje nam datę i godzinę testu. Pacjent wybiera dowolny punkt, w którym chce wykonać test na Covid-19. W naszym województwie jest 29 takich punktów. W Pabianicach jest jeden. To punkt wymazowy znajdujący się między Castoramą a Tkalnią przy ul. Grota Roweckiego 8a. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 – 12.00 oraz 13.00 – 17.00, a także w sobotę i w niedzielę w godz. 08.00 – 12. 00. Godziny otwarcia punktu są na bieżąco aktualizowane, w zależności od potrzeb. Można tam również zadzwonić: 516 810 184. Punkt prowadzi Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi.

Należy również pamiętać o tym, że wygenerowanie skierowania na test jest jednoznaczne z automatycznym nałożeniem kwarantanny na osobę, która jest kierowana na test. Wtedy miejsce zamieszkania można opuścić jedynie po to, aby udać się do punktu pobierania wymazu. Dopóki nie otrzymamy wyniku nie można nam opuszczać mieszkania. Jeśli będzie negatywny, informacja o zwolnieniu z kwarantanny pojawi się na naszym Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli wynik będzie pozytywny, skontakuje się z nami sanepid i zostanie na nas nałożona izolacja.