Na cmentarzu przy ul. Kilińskiego zgromadziły się setki ludzi. Oprócz najbliższej rodziny w ostatniej drodze zmarłej towarzyszyli wykładowcy i studenci prawa z Uniwersytetu Łódzkiego ze sztandarem uczelni, byli przedstawiciele łódzkiej adwokatury, poseł Cezary Grabarczyk, przedstawiciele pabianickiego samorządu. 

- Miała wspaniała karierę, ale była też po prostu dobrym człowiekiem – mówił podczas mszy świętej pogrzebowej ksiądz z parafii św. Wojciecha w Łodzi. - Tak wspominają ją najbliżsi, znajomi, sąsiedzi.

Po mszy kondukt pogrzebowy pzreszedł na miejsce pochówku. Urna z prochami Moniki Zbrojewskiej została złożona w grobie, w którym pochowano jej ojca. Nie było przemówień, nie składano kondolencji rodzinie. Takie było życzenie krewnych zmarłej.

Monika Zbrojewska zmarła w ubiegłą sobotę, 31 października. Dwa dni wcześniej, w środę 28 października znaleziono ją nieprzytomną w mieszkaniu. Błyskawicznie przewieziono ją do szpitala w Sochaczewie, a następnie do kliniki w Warszawie. Mimo starań lekarzy nie udało się jej uratować.

Okoliczności jej śmierci wyjaśnia warszawska prokuratura. Odpowiedz na pytanie o przyczynę zgonu byłej wiceminister ma dać wszczęte śledztwo. W warszawskim Zakładzie Medycyny Sądowej przeprowadzono sekcję zwłok. Wstępne wyniki sekcji mówią, że przyczyną śmierci była niewydolność wielonarządowa po przebytej operacji.

Prokuratura nie ujawniła, o jaką operację chodziło. Z uwagi na tajemnicę lekarską nie podaje też żadnych informacji dotyczących stanu zdrowia lub procesu leczenia zmarłej.

Monika Zbrojewska ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji UŁ. W 2001 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, w latach 2002-2005 odbyła aplikację prokuratorską. W latach 2003–2008 była ekspertem sejmowych komisji śledczych, w latach 2006-2014 prowadziła praktykę adwokacką.

W 2011 r. rozpoczęła współpracę z Ośrodkiem Badawczym Adwokatury. Była sekretarzem i członkiem Rady Naukowej OBA. Napisała ponad 100 publikacji z zakresu postępowania karnego, prawa karnego skarbowego oraz prawa wykroczeń i postępowania w sprawach o wykroczenia. 

Na stanowisko podsekretarza stanu w MS powołano ją 5 listopada 2014 r. Premier Ewa Kopacz odwołała ją 23 października 2015 r. Stało się to po tym, gdy tego samego dnia zatrzymano ją w Łodzi, gdy prowadziła samochód pod wpływem alkoholu.