W piątek, 13 kwietnia „Zagajnikowa” przeżyje oblężenie. Zaplanowano na ten dzień zwiedzanie stacji uzdatniania wody przez uczniów pabianickich podstawówek. Będzie nie tylko pouczająco, ale i zabawnie. Gry i zabawy oraz warsztaty poprowadzą wolontariusze z Zespołu Szkół nr 3.

W sobotę, 14 kwietnia sprzed Zagajnikowej wyruszy na trasę II Wodny Rajd Rowerowy. Współorganizatorami są: Grupa Rowerowa Spinka, policja, Straż Miejska i sklep rowerowy Alpina. 

– Startujemy o godz. 9.00 i 9.30. Uczestnicy mają do pokonania dwie trasy – informuje Krzysztof Rąkowski ze ZWiK-u. – Trasa 15-kilometrowa, łatwiejsza jest dla rodzin z dziećmi. Trasa trudniejsza i dłuższa, bo 30-kilometrowa, dla amatorów mocnych wrażeń.

Po zakończeniu rajdu każdy uczestnik może zostawić rower na strzeżonym parkingu i uczestniczyć w Święcie Wody na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Zagajnikowa” przy ul. Zagajnikowej. Tego dnia ZWiK otwiera drzwi i zaprasza do siebie wszystkich pabianiczan. 

– Impreza odbywa się dzięki zaangażowaniu prawie 60 partnerów i sponsorów – ujawnia Rąkowski. – Będzie ponad 20 stoisk z atrakcjami.

Pabianiczanie będą mogli zwiedzić stację i laboratorium. 

– Podczas zwiedzania będzie można również dowiedzieć się, jakie elementy wpływają na wysokość taryfy i czy nasza woda jest tańsza od średniej krajowej – ujawnia Rąkowski.

Każde dziecko wchodząc na teren stacji otrzyma karteczkę do zbierania stempelków, a po ich zebraniu otrzyma niespodziankę na stoisku ZWiK-u. Będzie można zobaczyć makietę Grupowej Oczyszczalni Ścieków, a także zrobić badania poziomu cukru i ciśnienia krwi dzięki PCM. Dzięki symulatorowi będzie można pojeździć na nartach. Wiele atrakcji przewidziano dla najmłodszych, np. megazjeżdżalnię z pontonami. Drewnojady (robale trzy razy większe od dżdżownicy) zobaczymy na stoisku łódzkiego ZOO. „Agrafka” poprowadzi gry i zabawy, wolontariusze PCK pokażą, jak udzielać pierwszej pomocy. 

- Stoisko ZWiK-u zaprasza na najlepszą wodą, czyli pabianicką kranówkę i herbatę – mówi Rąkowski. – Do wody będą dodawane suplementy z drogerii Superpharm.

Towarzystwo Miłośników Dziejów Pabianic zaprasza na zajęcia archeologiczne. Zespół Szkół nr 3 zorganizuje stoisko fryzjerskie dla najmłodszych. „Kruk” zaprasza na malowanie graffiti, a Pabiks na konkursy sportowe. Dodatkowo będą: pokazy morsowania, strojów kąpielowych Corin i pokaz ratownictwa OSP Pabianice. Wystąpią: Ganesz, grupy młodzieżowe z Miejskiego Ośrodka Kultury, grupa teatralna Dla Niepoznaki, zaśpiewa chór Incanto. Będzie też pokaz magii.

- Około godziny 13.00 odbędzie się akrobatyczny pokaz niespodzianka w wykonaniu teatru V6 – dodaje Rąkowski. – Zapewniamy też darmowy grill, watę cukrową i dojazd specjalną linią autobusową.

Sprawdź rozkład jazdy darmowego autobusu: