W zmaganiach zawodnicy będą mieli do pokonania pięciozadaniowy tor przeszkód. Wystartują w pełnym rynsztunku ważącym 20 kg, czyli ubraniu bojowym: skórzanych butach, hełmie, rękawicach oraz aparacie ochrony dróg oddechowych z maską oddechową na twarzy.

– W takim stroju i do tego z dziewiętnastokilogramowym wężem strażackim będą musieli wbiec na wieżę o wysokości 12 metrów, czyli pokonać 62 schody – opowiada Jerzy Kulicki, organizator zawodów.

Po zbiegnięciu z wieży muszą, uderzając pięciokilogramowym młotem, przesunąć ciężar liczący 70 kilogramów (umieszczony na specjalnej suwnicy). Widowiskowych zadań jest o wiele więcej. To m.in. slalom i podawanie wody, czy przeciąganie, krocząc tyłem, ważącego 80 kilogramów manekina na dystansie 30 metrów.

Zawody strażackie Firefighter Combat Challenge – Pabianice 2019 odbędą się w niedzielę od 10.00 do 17.00 na terenie Centrum Handlowego Echo. Będzie to piąta edycja tej imprezy. W zmaganiach wezmą udział zarówno strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak i druhowie – ochotnicy. Łącznie ok. 100 osób, w tym 6 kobiet – strażaczek.

– Nie będzie dla nich żadnej taryfy ulgowej. Będą musiały pokonać ten sam tor, co mężczyźni. To jest bardzo trudne i ciężkie zadanie, szczególnie dla filigranowych dziewcząt – dodaje Kulicki.

Sportowej rywalizacji będzie towarzyszyć pokaz sprzętu strażackiego. Kibicować i oglądać zawody może każdy.