Tegoroczna akcja „Znicz” trwa aż 7 dni. Zakończy się 2 listopada. Przy cmentarzu powinniśmy spodziewać się patroli policji.

- Spodziewamy się zwiększonego ruchu w rejonie cmentarzy jak i na drogach tranzytowych. Taki stan rzeczy w połączeniu z wcześniej zapadającym zmrokiem i niesprzyjającymi warunkami meteorologicznymi spowodują znaczący wzrost zagrożenia bezpieczeństwa na drogach – ostrzegają policjanci i apelują o rozwagę.

We Wszystkich Świętych, udając się na cmentarz, zwracajmy uwagę na znaki drogowe. W okolicy cmentarza zmieniona będzie organizacja ruchu. Będzie obowiązywała 1 listopada w godzinach 6.00 - 22.00. W tym czasie ul. Kilińskiego przy pabianickim cmentarzu od skrzyżowania z ulicą Grota-Roweckiego w kierunku Bełchatowa będzie jednokierunkowa. Od ul. Świetlickiego nie wjedziemy w ul. Bugaj. Objazd będzie prowadził ulicami Nawrockiego, następnie Grota-Roweckiego, by dojechać do cmentarza.

Policjanci radzą, na co uważać podczas wizyty na cmentarzu:

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie spuszczajmy z oka torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu, które - jak się wydaje - przebywają tam bez wyraźnego celu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub Policję. Często znamy, choćby z widzenia, osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

W natłoku spraw nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. Odwiedzając groby, spotykamy się z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów – szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko się zgubiło.